Dünyadaki Ünlü Siyasilerin Hatalarını Kabul Edip Resmi Olarak Dilediği Özürlere Örnekler

Sözlük yazarı 'derinsular', siyasi alanda hatalarını kabul ederek resmi şekilde özür dileyen ülkeleri ve siyasi isimleri sıralamış.

içtenlikle yapıldığında çok daha etkili olur.

içten bir özür, travmatik bir hadiseden sonra dile getirildiğinde, iyileştirici (therapeutic) etkiye de sahip olur.

içten bir özürün zıttı, hatayı kabullenmeme tavrıdır. içten bir özrün yaraları sarıcı bir etkiye sahip olması gibi, hatayı kabullenmemek, mazeretlere başvurmak ya da yaşananları inkar etmek gibi tavırlar, trajedinin neden olduğu travmayı derinleştirir.

siyasi alanda bugüne dek dilenen "resmi" özürlerin bazı örnekleri şunlardır:

- britanya başbakanı tony blair, ülkesinin irlanda'da yaşanan büyük kıtlık (1845-1852) dönemindeki politikaları nedeniyle özür dilemiştir.


- japonya başbakanı tomiichi murayama, ülkesinin ikinci dünya savaşı yıllarında neden olduğu acılar nedeniyle özür dilemiştir.


- papa ii. jean paul, counter-reformation döneminde yapılanlardan ötürü özür dilemiştir.- kanada hükümeti, kuzey amerika yerlilerinin dil, kültür ve inançlarına baskı uyguladıkları için özür dilemiştir.

- amerikan hükümeti, nazi savaş suçlusu klaus barbie'nin ikinci dünya savaşı'nın sona ermesinin ardından bolivya'ya kaçmasına yardımcı oldukları için fransa'dan özür dilemiştir.


kaynak: minow, martha. 1998. between vengeance and forgiveness: facing history after genocide and mass violence. boston: beacon. 113-114, 116.