Dünyadan Bakıldığında Bütün Evrenin Ortalama Rengi: Kozmik Latte

2001 ve 2002'de Johns Hopkins University'nin yaptığı bir araştırma ile hesaplanan renk, zihinde evreni anlamlandırmaya kesinlikle yardımcı oluyor.
Kozmik Latte: "Evrenin Rengi"

kozmik latte, johns hopkins university bilim adamları tarafından evrenin "ortalama" rengine verilen isimdir

hex kodu #fff8e7.

2001'de bu renk cosmic turkuaz olarak açıklanmış ancak 2002'de yazılımda gölgelerin hatalı hesaplandığı fark edilerek düzeltilmiş.

ayrıca, bu sonuca asıl konusu yıldızların oluşumu olan bir araştırma sırasında ulaşılmış. araştırmacılar yıldızların yaşlarına göre renklerinin değiştiğini ve evrendeki yıldızların yaş dağılımının ortalamasının 5 milyar yıl olduğu varsayımı ile bu rengi seçmişler.

koskoca evren tek bir renk olabilir mi?

adamlar bildikleri tüm galaksilerden gelen ışıkların spektrumlarına bakmışlar. mavi yıldızlar, sarı yıldızlar, kırmızı yıldızlar var. galaksilerin yaydığı ışık da barındırdığı tüm yıldızların yaydığı ışıkların toplamı oluyor hâliyle. hatta adamlar direkt olarak "durun bi' bakalım andromeda ne renk ışık yayıyor?" diye bile bakmamış. andromeda'nın ışık enerjisine bakarak tayftan renk tahmini yapmışlar. kozmik latte de işte tüm galaksilerin ışık renklerinin ortalaması oluyor.

uzay boşluğu siyah değil

evet değil. boşluğun rengi mi olur? herhangi bir şeyin renginden bahsedebilmemiz için bir yüzeyden yansıma olması lazım. mesela tuttuğumuz lazerin duvardaki kırmızı nokta hâlini görüyoruz ama ışık kaynağıyla duvar arasındaki ışığı görmüyoruz. yani ışık kaynağı olan yıldızların renginden ya da ışık kaynağı olan yıldızların ışığının vurduğu gezegen, uydu, asteroit gibi uzay cisimlerinin renginden falan bahsedebiliriz ama uzay boşluğunun rengi diye bir şey yok.

cosmic latte, hâliyle evren'deki yıldızların orta yaşlı olmasından ötürü sarı ve beyaza daha yakın bir renk. evren ve yıldızlar yaşlandıkça "evren'in ortalama rengi" pembeleşecek. 7 milyar yıl sonra da evren'in ortalama rengi için çilekli frappuccino diyeceğiz.

Yıldızlar Arasındaki Mesafe Nasıl Ölçülür?

Kütle Çekimi Varsa Neden Tüm Cisimler Birleşmiyor?