Dünyanın Büyük Şehirlerinde Neden Soho Diye Anılan Bölgeler Var?

Londra, New York, Kaliforniya... Dünyanın bazı büyük şehirlerinde Soho diye anılan, çok merkezi bölgeler var. Nereden çıktı bu Soho?
Dünyanın Büyük Şehirlerinde Neden Soho Diye Anılan Bölgeler Var?

kelime anlamı böyle olmasa da fiilen şehrin en merkezi ve havalı yeri anlamına gelen bir kelimedir soho. dünyanın en az 10 büyük şehrinde soho diye anılan bir bölge var.

bunların ilki londra. zamanında avcılık yapılan bir bölge varmış. soho da bir avcılık tabiriymiş ve o bölge şehirleştikten sonra oraya soho denmeye başlamış. bu ilki.


new york, manhattan’da da bir soho var. bu soho tabiri, gene londra’daki soho’ya atıfla konmuş, south of houston street anlamına geliyormuş. yani “houston sokağının güneyi”. o bölge demek ki o kişilere londra soho’yu hatırlatmış, sokağın adından hareketle soho demişler.


derken, “south of hollywood”, yani hollywood’un güneyi tabirinden hareketle california’da bir soho belirmiş. derken chicago’da bir soho. derken hong kong’da bir bölgeye soho denmeye başlamış. hatta bazı yerlere de noho denmeye başlamış. böyle çeşitlene çeşitlene her metropolde bir soho pörtlemiş.


türkiye’de henüz bir soho’muz yok ama bir sürü soho cafe’miz var. yolu yarılamış sayılırız. bizde bazen nişantaşı benzer bir tabir olarak kullanılıyor. “abi tunalı hilmi caddesi, ankara’nın nişantaşı’dır” falan gibi.

Soho House İstanbul

soho da fiilen aslında öyle bir kelimeye dönüşmüş durumda. soho nedir? soho, şehir merkezi demektir. aslında bu. yani öyle çok açıklanacak bir durum yok.