Dünyanın Çeşitli Ülkelerinde de Kullanılan Nah Hareketiyle İlgili İlginç Bilgiler

Nah hareketi ya da nah işareti, sadece Türkiye'de değil, dünyanın çeşitli yerlerinde de farklı anlamlarda kullanılıyor. İngilizcesi The Fig Sign olan bu hareketle ilgili birkaç ilgi çekici bilgi.
Dünyanın Çeşitli Ülkelerinde de Kullanılan Nah Hareketiyle İlgili İlginç Bilgiler

evet, insanlığa ve milletimize büyük faydası dokunacak bir yazı ile daha birlikteyiz.

az önce çok sevgili stumble tuşuna tıklayadururken karşıma "mutlaka bilmeniz gereken 10 el hareketi" gibi bir sayfa çıktı. bu sayfada bizim ulusal gururumuz olan nah hareketi de bulunmaktaydı. nah'ın isminin ingilizcede "the fig sign" olduğunu öğrendiğim bu sitedeki bilgiler biraz muallakta olduğundan ben de wikipedia'ya kaydım.


bu adreste yazanları kabaca özetleyecek olursak, sevgili nah hareketimiz;

1. amerikan işaret dilinde "t" harfi. uluslararası işaret dilinde ise bu hareket ile biraz oynanmış ayıp olmasın diyerekten.

2. eski roma'da verimlilik ve iyi şans için kullanılırmış. bu kullanım günümüzde güney amerika'da devam etmekte. bahsedilen brezilyalı nah heykelleri de buradan geliyor.


3.
biz türk milleti ise, ruslar ve endonezyalılar ile birlikte bu işareti "fak yu adamım" anlamında kullanmaktayız. hindistan ve çevresinde ise tehdit etme hareketiymiş.

4. neopaganlar ise bu güzide hareketi "ana tanrıça"nın işareti olarak kullanmaktaymış. hatta birbirlerine yapıyorlarmış, hani anlayayım bu da mı neopagan acaba lan? diye. (türkiye'deki neopaganları tanımak isterim)


ve makalenin son cümlesi: "in turkey, this gesture is considered highly offensive." yani: "türkiye'de bu hareketi yaparsanız oyarlar". başka bir millet için bu uyarıya gerek duyulmamış.

yani görüyoruz ki sevgili dostlar, nah hareketi de bizim değil. ama yine de bileği yalamak ve en çok sesi çıkartarak yapmaktan kimse bahsetmiyor. bunları sahiplenebiliriz. ayrıca güney amerika, bekle geliyorum...

Yaratıcılıkta Sınırları Zorlayıp Lafı Gediğine Oturtan Küfürlü Atasözü ve Deyimler