"Dünyanın Çivisi Çıktı" Diyenlerin Biraz Olsun Nefes Almasını Sağlayacak Olumlu Bilgiler

Hayatın gittikçe kötüleştiğini, dünyanın geri dönülemez biçimde bozulduğunu düşünüyorsanız Sözlük yazarı "eskenar ucgen"in aktardığı bazı bilgiler biraz ferahlamanızı sağlayabilir.
"Dünyanın Çivisi Çıktı" Diyenlerin Biraz Olsun Nefes Almasını Sağlayacak Olumlu Bilgiler


çalsın sazlar oynasın kızlar. enseyi karartmaya gerek yok lan.

- dünyada artık daha fazla insan yiyecek bulabiliyor. çin'de tam 500 milyon insan yoksulluk sınırından kurtulmuş.

- dünya genelinde ortalama yaşam süresi 71 yıla ulaştı. türkiye'de ise 76 olmuş.


- hindistan'da çocuk felci tarihe karışmış. tam 3 yıldır tek vaka görülmemiş.

- aids vakalarında %50 azalma var.

- tarihteki en barışçı dönemde yaşıyoruz. tamam yine savaşlar var ölümler var ama tarihe baktığımızda güllük gülistanlık bir dönemde yaşadığımız kesin.

- 2049 yılında ozon deliğinin büyüklüğü 1980 yılı seviyesine gerilemiş olacakmış. önlemler işe yaramış, delik küçülüyormuş.


- dünyadaki kara parçasının 8'de 1'i koruma altında. bu büyük bir başarı. dünya doğayı koruma birliğinin çalışmaları olumlu sonuçlar vermiş.

- 2010'dan 2013 yılına kadar tam 441 yeni tür tespit edilmiş. hani hep türlerin yok olması haberlerini okuyoruz ya. sadece amazon bölgesinde 441 tür tespit edilmiş. uzmanlara göre daha tanımlanamayan milyonlarca tür varmış.

- robotlarla ilgili 30-40 yıldır üretilen felaket senaryoları ancak hollywood filmlerinde kaldı. robotlar halen dostumuz.


- tanrı parçacığı'nın sonuçları halen tartışılıyor ama kesin olan şu ki bizim, çocuklarımızın ve torunlarımızın ömürleri içinde dünya halen var olmaya devam edecek. evren sonlu olabilir ama daha çooookkkkkk var. düşünmeyin bile.

- iyimser olmak insana iyi geliyor. iyimserler daha sağlıklı. mutlu insanlar daha sağlıklı. pek çok psikolog iyimserliğin insanı daha mutlu ettiği konusunda hemfikir.

- ohhhhh rahatladık di mi, hadi bi kahve içip bunu kutlayalım. bak şimdi de kahve zararlıymış haberleri gözünüzün önüne geliyor değil mi? harvard üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre günde 2-4 bardak kahve içmek intihar riskini yüzde 50 azaltıyor, karaciğere iyi geliyor, parkinson olasılığını azaltıyor, beynin daha hızlı çalışmasını sağlıyormuş.


Kaynaklar:

Çin ve yoksulluk sınırı
Ortalama yaşam süresi
Hindistan'daki çocuk felci
AIDS
Ozon tabakası
441 yeni tür
İyimserlik
Kahve