Dünyanın En Çok Kopya Edilen Tabancası: CZ 75

Česká Zbrojovka a.s. Uherský Brodi adlı Çek şirket tarafından 1976'dan beri üretilen yarı otomatik tabanca CZ 75'e dair merak edilenler.
Dünyanın En Çok Kopya Edilen Tabancası: CZ 75

ceska zbrojovka tarafından 1975'de imal edilmeye başlanan, 77'de seri üretime geçilen, konforsuz kabzanın revizyonu, kontrolsüz patlamaya neden olduğu için otomatik iğne kilidi eklenmesi, yuvarlak olan tetik korkuluğunun ön kısmının daha iyi tutuş için köşeli hale getirilmesi, tokmak horozun tombul ellerde yaraya neden olması nedeniyle, etrafı tesfiyelenmiş delikli horoza geçilmesi, güvenlik için horoza istinatlar eklenmesi gibi rafineleştirmelerle b serisine yükselen, adı asla "a" olmasa da "pre b" ya da "a" denilen orijinal versiyon cz 75'in de üretimine uzun süre devam edilen bir tabancadır cz 75.

9x19 olarak 1975'te dizayn edilen, 76'dan beri üretilen, 9x19'u müteakip 9x21 ve .40sw (10x22) mühimmatlara uyacak şekilde de üretimi yapılan, tamamı çelikten mamul yarı otomatik, tam boy hizmet sınıfı tabancadır.


halen müsabakalarda bile modifiye versiyonları sorunsuzca kullanılan, namlu-sürgü kilidi erimediği müddetçe yüz binlerce atıma mukavemet gösterebilen, ağır ama dengeli, güvenli, ince hatlı bir silahtır. hali hazırda görevde bulunan binlerce polis memurunun beylik tabancasıdır. gizli servis tarafından kullanılmış, yerini sig sauer p226'ya devretmiştir. pek çok abd yerel polisi tarafından da uzun süre kullanılmış, kimi yerde beretta f92, kimi yerde glock, kimi yerde p226 ile ikame edilmiştir. browning high power'dan devraldığı koltuğunu şanla şerefle devretmiştir.


cz75 tabancaları döneminin tipiği olan, aşırı güvenlikçi taktik anlayışına uygun olarak üretilmiş, horoz vuruşlu, sonraki versiyonlarında iğne emniyet bloğunu haiz, yarım boy kızak üzerinde çalışan, gerek çift hareketli gerekse tek hareketli tetik yolunun oldukça uzun olduğu, tek hareketli kullanımda tetik ön istinad yolunun uzun olduğu, tetik düşmesini müteakip tetiğin geri istinada ilerlediği yolun da uzun olduğu, bu itibarla taktik duble ve seri atışlarda atıcısını yoran, kas hafızası oluşumu esnasında epeyce mermi harcatan, üst kızak gerisinde bulunan çekme kertikleri son derece dar bir alanda yerleşik olduğu için her sürgü manipülasyonunda atıcıya ızdırap olan, çok fazlaca güvenlik kaygısı ile üretildiği için standart haliyle kullanımı çok da keyifli olmayan bir tabancadır.


sırf bu aşırı güvenlikçi anlayışla üretilen silahlara uygun atıcı yetiştirebilmek için, israil tekniği (israeli shooting technique) ve isosceles duruşun yaratıldığını da belirtmek gerekir. hatta ve hatta bu ekolden yetişen ve eğitim alan korkut eken de, 90'larda ilk çekirdek kadro pöh mensuplarını bu israil atış tekniği ile ve cz75 pre b (a) ve cz75 b'lerle yetiştirmiştir. temel mantık şudur: atıcı silahını atım yatağı boş olarak taşır, ikaz-işaretle birlikte atıcı klasik isosceles duruşa geçerken tabancayı kılıftan alır, göğüs hizasına kaldırır, silahı hafifçe yatırıp sürgü gerisindeki çekme kertiklerini parmaklarıyla yakalar, tabancayı ileri iterken, kertikleri tutan elini sabit tutarak silahın atım yatağını doldurur ve silahı şarj eder, silahı ileriye hedefe uzatır, tek hareketli tetiği çeker... israil tekniği ile yetiştirilen ilk pöh mensuplarının, sürgü çekme kertiklerini sürekli şarj etmekten parmakları su toplayıp, ciddi yaralar oluşurdu. o yüzden o eski güruh halen daha tabanca ile atışı sevmez.

cz 75'li israil tekniğinde bu ameliye standarttır. sonraki yıllarda aşırı güvenlikçi ekolden vazgeçilmiş, polimerlerin yaygınlaşması ile modern weawer duruşa geçilerek israil tekniği tamamen terkedilmiştir. şimdi olan ise tabancayı kılıftan çekip, hedefe doğrultup ateşlemektir. cz75 ise buna uygun bir silah değil.


yani modern polimerlerin kombat atış üstünlüklerinin yanından yakınından bile geçemez. keza ağır ve taşıması zahmetlidir. nişangahları eski tip, 2 küçük nokta gez ve 1 küçük nokta arpacıktan oluşur. düşük profilli sürgüye rağmen, bu gez grubu taktik atışa uygun falan değildir. illaki değişim ister. şarjör gerdelleri fabrika çıkışında aşırı serttir, kolayca yerinden çıkmaz ancak çabuk aşınır, sık kullanımda bu defa şarjörün kendiliğinden yerinden çıkması sorununu yaratır. yani taktik atışta şarjör değişimi de kolay olan bir silah değildir. ha emniyet grubu dizayn harikasıdır ama ne gerek var, tartışılır...


peki o beğenilmeyen polimerlerde durum nedir? dünyada bulunan tüm özel maksat birimleri o beğenilmeyen polimerleri kullanıyor, başkasına itibar etmiyorlar. steyr, caracal, hs-springfield, glock, walther, h&k, beretta, sig sauer vs. tamamı polimerler üzerinde ve basitleştirilmiş emniyet sistemleri üzerinde çalışıyor. taşıması zahmetli, çalışmaları için ekstra çaba sarfedilen, dayanıklı olsun derken kazüistik olan çeliklere itibar eden yok.

sovyet çekoslovakya'sı, uluslararası patent kurumlarından cz 75'in patentini almamıştı, işte bu sebepten dolayı dünyada en çok klonu bulunan tabancalardandır. yani şu anda yeteri kadar parası olan bir iş adamı, bir fabrika kurarak bu silahın klonunu üretip satabilir ve kimse de 'aga sen ne yapıyorsun' diyemez...

cz 75'in en bilinen türk klonları ise sarsılmaz kılınç 2000 mega ve canik 55'tir.

Hakkında Pek Çok Şehir Efsanesi Dolaşan Glock'a Dair Bilinmesi Gerekenler

Dünyanın En Çok Kullanılan Silahlarından Kalaşnikof İçin Bir Uzmandan Geniş Bir Rehber