Dünyanın En Eğlenceli Sokak Dansı: Lindy Hop

Yapması tatlı bir yorgunluk veren, izlemesi ise bir o kadar keyifli olan bir sokak dansı. Sözlük yazarları bu güzel dansı anlatmış.
Dünyanın En Eğlenceli Sokak Dansı: Lindy Hop
www.pinterest.com


1920lerin sonunda amerika birleşik devletlerinde ortaya çıkan ve jazzin swing döneminde ve özellikle büyük orkestraların ortaya çıkmasıyla ortalığı kasıp kavuran, 1927 yılında o dönem hemen hemen her şey de yapıldığı gibi charles lindberghin ilk defa atlas okyanusunu uçarak asmasına ithafen lindy hop ismi verilen dans. 

tıpkı jazzda olduğu gibi bu dans da köklerini avrupa ve afrika geleneklerinden alır. genelde sosyal olarak yapılan bu dans gösteri amaçlı yapıldığında karakteristik olarak büyük oranda "aerials"lara yer verir. (yani havada parende atmak, kızı işaret parmağıyla havada çevirmek, bacak arasından atmak v.s.)


abd'de o yıllardan bu yana hala bu dansı yapanlar bulunmakla birlikte özellikle 90ların başından itibaren dünyanın diğer yerlerine de yayılmaya başlamıştır. çok geniş olmasa da inanılmaz sadık bir kitleye mevcuttur. her yıl dünyanın bir çok ülkesinden lindy hopperlar temmuz ayı isveçteki herrang köyünde gerçekleştirilen workshoplara akın ederler. bunun yanında özellikle avrupa ve amerika'da öncü hayran kitlenin düzenlediği bir çok workshoplar yapılmaktadır... bununla birlikte küçük ama sadık kitleyi birbirine bağlamak amacıyla "lindy hop exchange" adı verilen bir uygulamada mevcuttur.

günümüzde lindy hop'un en iyi dansçıları arasında isveçli swing dans topluluğu olan the harlem hot shotstan özellikle frida seğerdahl ve sakarias larsson, amerikalı skye humphries, todd yannacone, londra kökenli angela cookie andrew sayılabilir.

herhangi bir lindy hop festivali, günler boyu süren hiç durmadan danslarla, swing dönemi müzikleri çalan big bandlerle, göbeklerine kadar çekilmiş pantolonlu askılı beylerle dönemine uygun giymiş hanımların aksesuarlarıyla, herkesin yüzünde hiç eksik olmayan gülümsemeyle bir rüya gibi ya da tıpkı filmlerden çıkma kareler gibi geçer. özellikle 1 aylık (bu sene 5 hafta) herrang lindy hop kampından sonra normal hayata adapte olamayan insanların depresyona girdikleri de gözlenmiştir. inanılmaz eğlenceli bir danstır, yapmıyorsanız yapın, yapmayanlara yaptırın.

bağımlılık yapabilen dans türü. kendinizi geliştirdikçe daha fazla yeni hareket demeye baslayabilirsiniz. özellikle ünlü dansçıları seyrettikten sonra. ayrıca gülümseten dans. 

bir nevi dans dünyasının aikidosu olarak da nitelendirilebilir (ki işi iyi bilen yönlendirici eşliğinde takipçinin gerçekten de hareketlerin de yapmaya çalışabileceği ikinci bir seçeneği pek olmaz - tabii takipçinin de çok az konseptten haberdar olması durumunda). karşılıklı denge, gerilim ve basınç noktaları üzerine yoğunlaşarak yönlendiricinin takipçiye yön verdiği, erkeklerin bazı danslar da olduğu gibi yılanvari kıvrılma hareketleri yapmadıkları, parmaklarıyla havaya yanlara doğru işaret etmedikleri 1930-40lı yılların sokak dansı. boogie-woogie, rock'n'roll, rockeswing (iskandinav swingi), jazz dans, modern dans ve hatta hip hop danslarının atası.

bu danstan nasıl oldu da cıstak cıstak clubbinge kadar geriledik diye insan hayıflanmıyor değil.

hem yapması, hem izlemesi çok eğlenceli olan bir danstır lindy hop. bu nedenle dans eden insanların yüzlerinde her daim bir gülümseme olur. bence bu dansın en önemli özelliklerinden biri doğallığıdır. izlerken insanın gözüne ağdalı ve zorlama hareketler takılmaz. zaten iyi dansçıları izlediğinizde, adamların sokakta yürüyormuşcasına rahat oldukları izlenimine kapılırsınız. (bu nedenlerle de lindy hop'a gönül vermiş bir insana başka bir dansı sevdirmek pek kolay değildir).

Ne kadar güzel bir dans olduğuna dair bir video