Dünyanın En İyi Kimya Öğretmeni Walter White'ın En Büyük Hataları

Tadı hala damağımızda olan efsane dizi Breaking Bad, şüphesiz ki harika karakterleriyle yükselen bir diziydi. Bu karakterlerin başında ise Walter White reis geliyor tabii ki.
Dünyanın En İyi Kimya Öğretmeni Walter White'ın En Büyük Hataları


1. yanlış yatırım hamlesi

grey matter firmasındaki 1/3 hissesini özel sebeplerden (gretchen'e aşık olması) dolayı 5000 dolara satıp çıkması. (bu şirket en son 2,1 milyar dolarlık bir değere sahip oldu). bu hareket aslında walter'ın duygusal tarafının onun mantıklı karar almasını nasıl engellediğinin işareti olmasına rağmen bir türlü ders almadı.


2. tatmin olmaması

hedeflediği parayı biriktirmiş olmasına rağmen ellerinde hala biraz metailamin var diye durmak istememesi. bu hareket de aslında para veya aile için değil de bu işten zevk aldığı için devam ettiğini ve dolayısıyla yine bir ders alamamasına neden oldu.


3. jessie

gale gibi mükemmel bir kimyagerle gus'ın ve mike'ın koruması altında tertemiz laboratuvarda çalışıp milyon dolarlar kazanmak varken jessie adındaki keşe bel bağlayıp sonunda gale, mike ve gus'ın ölümüne giden dönüşü olmayan yola girmesi.


4. zamanında bırakmamak

10 ton metilaminden kendi payına düşen 5 milyon doları alıp çekilmek veya en azından mike ve jessie'nin çekilmesine müsade etmek yerine metilamini saklayıp pazarlık konusu yapmak. evet 10 ton metilamin haisenberg'in elinde yüz milyonlarca dolar değerindeydi ve 5 milyon için vazgeçmek doğru değildi ama amaca bakarsak harcayamayacağın veya aklayamayacağın 100 milyon dolar yerine eldeki 5 milyon dolar seni kral gibi yaşatırdı.


5. aile aile deyip kendini heder etmesi

her şeyi onlar için yaptığı ve hiçbir şart altında kıyamadığı tüm ailesinin kendisinden nefret ederek sonlanan bir sürece girmesine neden oldu. hadi skyler'a kıyamayabilirsin, çocuklarının annesi. ama hank'in de dediği gibi tanıdığım en zeki adamdı ama kararın 10 dakika önce verildiğini anlamayacak kadar aptal bir insandı. sen o çölde jack'e paradan bahsettiğin anda hank zaten ölmüştü. kurtulma şansı yoktu. parayı bir pazarlık haline getirmek istiyorsan "hank ve bana bir araba ver burdan gidelim, yarın gel 10 milyon dolarını al" gibi basit bir pazarlık yeterliydi. veya hiçbir şey söylemeyip jack'in hank'i öldürmesine müsaade edebilirdi. aile de bir yere kadar. hank zaten sana kinlenmiş, her gördüğünde ya yumrukluyor, ya küfrediyor, seni hapse atmak için götünü yırtıyor ve saygısı yok. bırak ölsün. sen yapamıyorsan bırak saul veya jack yapsın işte.


6. en büyük hatası da alıp başını gidememesi

sikmişim aileyi de meth'i de nasılsa bir yolunu bulursun amk. hank öğrendiği anda parayı pulu toplayıp başka ülkeye uçacaktın. ne işin var hala çözmeye toparlamaya çalışıyorsun. 80 milyon dolar nakit paran var lan. zaten sen ortadan kaybolunca hank bir bok kovalamayacak, karın ve çocukların mutlu mesut yaşayacaktı araba yıkamalarıyla.


Diğerlerine Kıyasla Türklerin İngilizce Konusundaki Endişesi Yersiz mi?