Dünyanın En İyisi Tijana Boskovic'in Türk Milli Takımının Kapısından Dönme Hikayesi

Sırbistan Milli Voleybol Takımı ve Eczacıbaşı'nda başarıyla forma giyen, dünyanın en iyi pasör çaprazı Tijana Boskovic'i çok fena elimizden kaçırmışız.
Dünyanın En İyisi Tijana Boskovic'in Türk Milli Takımının Kapısından Dönme Hikayesi

tijana boskovic, bosna-hersek federasyonu bünyesinde yer alan sırp cumhuriyeti’nde dünyaya geldi. sırbistan cumhuriyeti vatandaşı değildi dolayısıyla. ablası dajana voleybol oynarken, o küçük yaşlarda karateye başladı. daha sonra çok genç yaşta avrupa ve dünya şampiyonlukları ile tanışacağı voleybola.


henüz 10 yaşında iken yeteneği keşfedilir ve ileride bir yıldız olabileceği anlaşılır. henüz 13 yaşında iken, 2010 senesinde kendisini izleyen galatasaraylı bir kongre üyesinin tavsiyesiyle, ailesinden özel izin alarak galatasaray altyapısına transfer edilmek istenir. ardından galatasaraylı yöneticiler boskovic ailesiyle görüşüp transfer teklifinde bulunur. aile ise istanbul’a yerleşip, yeni bir hayata başlayacak olacaklarından ötürü 10.000€ para talep eder. galatasaray yönetimi ise en kısa zamanda bu parayı aileye teslim edip, transferi gerçekleştireceklerini, hatta küçük tijana’yı türkiye cumhuriyeti vatandaşlığına geçireceklerini belirtirler. ancak futbolda onlarca milyon dolarlık transferleri yapan, çaptan düşmüş yıldızlara beşer-sekizer milyon eurolar veren galatasaray’da 10.000€ sorun olur. o para boskovic ailesine bir türlü iletilemez. yoğun iş temposundan tijana’nın transferine sıra gelmez. günler ayları kovalar, aile beklemeye devam eder ama arayan soran olmaz.


ve nihayetinde ailenin kapısını sırbistan voleybol federasyonu çalar çeşitli vaatlerle. aile yine galatasaray’ın kapısını çalar, “öncelik sizin” der ancak altyapı antrenörleri ve menajer, tijana’daki fiziksel özellikleri ve voleybol yeteneğini göremez ve büyük vizyonsuzlukla ellerinden kaçırır. tijana şimdi her ne kadar “sırbistan milli formasını giymek çocukluk hayalimdi, milliyetçiğim ağır basarak sırbistan’ı seçtim.” dese de ailesi onu sırp yetkililere teslim ederler. ve sırp antrenörler bu cevheri işleyerek sadece birkaç sene içerisinde dünyanın en iyisi yaparlar. sadece iki yıl içinde tijana boskovic, jovana brakocevic gibi bir o güne dek dünya’nın en iyi pasör çaprazı olan süper yıldızı bile keserek sırbistan milli takımı’nın as pasör çaprazı oldu. üstelik bir sonraki yazımızda bahsedeğim jovana’nın “eğer yerime tijana oynarsa milli takımı bırakırım” tehditleri bile tijana’nın önünü kesemedi…


ve o tarihten beş sene sonra, 10.000 euroya transfer edilmeyen tijana süper bir yıldız olarak, milyon dolarlık rakamlarla eczacıbaşı’na transfer oldu. 2015 tarihinden itibaren ülkemizde oynayan tijana, milli takım ve kulüpler bazında avrupa ve dünya şampiyonlukları ve olimpiyat madalyalarını birer birer kupa koleksiyonuna ekledi. 2019 avrupa voleybol şampiyonasında gösterdiği 23 sayılık üstün performans ile sırbistan’ın türkiye’nin elinden kupayı almasında başrol oynadı. genç yaşta olmasından dolayı daha çok uzun yıllar eczacıbaşı’nın, sırbistan milli takımı’nın ve dünyanın en iyi voleybolcusu olmaya devam edecek ve bizler böyle bir yeteneği en azından ülkemizde izleyebildiğimiz için şanslıyız.


geleceği kazanan hiç kuşkusuz sırplar oldu. bir düşünün, tijana bugün ay-yıldızlı kırmızı formayı giyseydi ne olurdu? başarılı ve mevkiinde dünyanın en iyileri olan milli oyuncularımız da varken 10.000€ bedelle dünyanın en iyi pasör çaprazı ve en yetenekli voleybolcusunun da kadromuzda olduğunu…