Dünyanın En Kaliteli Şaraplarının Çıktığı Söylenen Doğu Fransa Bölgesi: Burgonya

Burgonya nerede? İngilizlerin Burgundy, Fransızların ise Bourgogne şeklinde isimlendirdiği bölgenin şarabı dünyaca meşhur. Gelin ufak bir seyahate çıkalım.
Dünyanın En Kaliteli Şaraplarının Çıktığı Söylenen Doğu Fransa Bölgesi: Burgonya
iStock

nedir?

fransa'nın kalbi de denilen doğu fransa bölgesi, ve bu bölgede üretilen şaraplar... ingilizlerin burgundy diye adlandırdıkları bu bölgede beaujolais ve chablis şarapları ünlüdür. bu bölge şaraplarının şişeleri bordeaux'lardan farklıdır ve düşük omuzludur. ayrıca auxerre de bu bölgededir.

dört ayrı bölgeye ayrılır

bunlar côte-d'or, nièvre, saône-et-loire ve yonne departmanlarından oluşur.

şarabı meşhurdur

birçok şarap eksperine göre dünyanın en iyi şarapları bu bölgeden çıkar. kırmızıları, pinot noir'den yapılır, ender olarak gamay kullanılır. beyazları ise chardonnay'dan yapılır.

şarap mevzusunu detaylandıralım

aynı sene, aynı mahsul hatta aynı üreticiye ait şaraplarda bile iki şişenin birbirini tutmama olasılığı vardır. bu açıdan bourgogne, bordeaux şaraplarına göre daha tutarlıdır.

bordeaux'nun iyisi şahane olmakla birlikte belli bir fiyatın altındaki (diyelim ki 15 euro), gündelik içim için olan bordeaux şarapları o kadar da iyi tat bırakmayabilirler. o fiyat aralığında bourgognelar daha fazla tercih edilebilinir, kahrolsun bordeaux denilebilinir, surata kar maskesi geçirilip bordeaux şarap üreticileri molotof kokteyliyle kundaklanabilinir, "yaşasın bourgogne" diye slogan atılınabilinir...

aynı zamanda bir renk ismi

burgonya şaraplarının kendisine ait özel kadeh tipi de vardır. adını bu burgonya şarabından alarak koyu kırmızımsı mor renk anlamına da gelmekteymiş, yani burgonya bir renk olarak da tanımlamalarda kullanılıyor.

Mevzubahis renk.

14 ve 15. yüzyıllardaki tarihi

1361'de fransız john ii, burgundy dükalığını oğlu cesur philip'e verdi. valois-bourgogne çizgisinde philip ve 1419'da öldürülen oğlu korkusuz john altında oldukça genişledi ve franche-comté ve flanders'i topraklarına kattı. 100 yıl savaşlarında 1435'deki arras barış antlaşmasına kadar ingiltere ile birlikte oldu ve büyük bir rol oynadı.

cesur charles'in 1477'deki ölümüne dek burgundy kısmen fetih kısmen evlilikler [royal marriages] ile hollanda'nın çoğu ile kuzeydoğu fransa'yı kapsıyordu. nancy'de, savaş alanında ölen charles'in toprakları picardie hariç habsburg'lardan maximillian i'ın yönetimine girdi. böylece zaten en başında bir fransız dükalığı olan burgundy tekrar fransız tacına geri dönmüş oldu...

Bölge, 2011'de Stefan Feld tarafından tasarlanan, Castles of Burgundy (Burgonya'nın Kaleleri) isimli kutu oyununa da ilham vermiş durumda