Dünyanın En Korkusuz Kadını Olarak Tarihe Geçen SM-046 Rumuzlu Hasta

ABD, Kentucky’de yaşayan ve kod adını bildiğimiz 1965 doğumlu SM-046 rumuzlu kadın hastanın olayı gerçekten çok ilginç.
Dünyanın En Korkusuz Kadını Olarak Tarihe Geçen SM-046 Rumuzlu Hasta

kısaca s.m. olarak da bilinen, 1965 doğumlu amerikalı kadın hasta sm-046... 

beyninin amigdala kısmındaki hasardan dolayı korku duygusu olmayan bu kadın, literatürde ilk kez 1994 yılında tanımlanmıştır. urbach-wiethe hastalığı adı verilen genetik bir hastalıktan dolayı limbik sistemi hasarlı olan bu hasta, yapılan testlerde hiçbir korku belirtisi sergilemediği için korkusuz kadın olarak ün kazanmıştır. 

deney amaçlı kendisine izletilen the blair witch project, the silence of the lambs gibi filmlerde korku hissetmemiş; sadece ilgi, merak, heyecan deneyimlemiştir. bir diğer testte korku tünelinden hiç korku emaresi göstermeksizin geçmiştir. bir diğer deneyde de tarantula, yılan gibi hayvanları korkmadan eline almış, yüzüne götürmüştür. s.m, boğazına bıçak dayanması gibi korkması gereken durumlara genellikle gülerek tepki vermiş; korku düzeyi ise 10 üzerinden 2 olarak puanlamıştır. korkusuz kadın gerçek hayatta da ıssız yerlerde ve geç saatlerde dışarda olmaktan çekinmediği için birkaç kez kapkaç, taciz gibi tehlikeli durumlara maruz kalmıştır. 

neticede s.m, limbik sistem-amigdala-korku ilişkisini açıklama açısından literatürde bir mihenk taşı olmuştur. 1995’te yayınlanan makale: fear and the human amigdala

ilginç olan, s.m ve diğer urbach-wiethe hastalığı hastalarının tek korktuğu şey gaz maskesi ile karbondioksite maruz kaldıklarındaki boğulma korkusudur.

s.m.'nin geçmişinde herhangi bir suçu tespit edilmemiş. aksine, çok sayıda suçun kurbanı olmuş. bu da s.m.'nin, çevresindeki tehditleri tespit etmede ve tehlikeli durumlardan kaçınmayı öğrenmede büyük zorluklar yaşadığını gösteriyor.

sonuç olarak "amigdala olmadan korkunun evrimsel değerinin kaybolduğu anlaşılmaktadır" diyorlar.

kaynak