Dünyanın En Kötü Üne Sahip İnsanı Ünvanını Almış İngiliz Yazar: Aleister Crowley

Günümüz satanizminin temellerini atmış olan Aleister Crowley'in hayatı bir hayli ilginç.
Dünyanın En Kötü Üne Sahip İnsanı Ünvanını Almış İngiliz Yazar: Aleister Crowley

edward alexander crowley, 1875 yılında britanya'da asil bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. rahat bir çocukluk döneminden sonra oxford'da öğrenim gördü. şiire ve edebiyata karşı konulmaz bir ilgi besliyordu. diğer şairlerden farkı, şiirlerinde pek normal sayılamayacak konulara değinmesiydi; yayınladığı ilk şiirleri, kızgın bir romantizmle, kesinlikle yapmacık olmayan bir düşünce bozukluğunun birbirine karışımı, bununla birlikte şaşırtıcı karizmatik kişiliğini yansıtıyordu. 

bir süre sonra crowley, kendisine uyduruk asalet ünvanları verip, düşüp kalktığı insanlarda garip bir karizma uyandırmaya ve fahişelerle arasında sık sık yinelenen aşk söylentileri ile şöhret kazanmaya başlıyordu. crowley'in daha sonraki merakı okült bilimlerdi. (büyücülük gibi gizli ve yasak bilimler) altuni kızıllık tarikatına katılıp burada sivrilmeye başladı. tören arkadaşlarını dahi korkutan aşırılık tutkusu onu iyice sivrilten olay oldu. 


daha sonra meksika, asya ve himalayalara kadar uzanan binbir maceranın ardından italyanın sicilya adasına geldi. uzun geziler, sayısız düellolar, birçok kadınla aynı yatağı paylaşmalar, aşırı derecede uyuşturucu tüketimi hayatının önemli kısımlarını oluşturur. italya'da bir tapınak inşaa edip "crowleyanizm" adını verdikleri ve hristiyanlığın yerini alacağını tahmin ettikleri bir mezhep kurdular. sayısı belirsiz metreslerinin en küçük yanlışlarını bile affetmiyordu; onları kızgın güneş altında kayaların üstünde denize karşı çırılçıplak kollarını kavuşturup sessiz ve hareketsiz durmaya mahkum ederek cezalandırıyor, bu arada onlarla cinsel ilişki kuruyordu. işin ilginç yanı bu cezalandırılan kadınlardan hiçbiri resmi makamlara başvurarak şikayetçi olmamışlardı. o yüzden hakkında hiçbir işlem yapılamıyordu. 

daha sonra nüfuzlu dostları sayesinde ülkesine dönen crowley, burada fulham road tapınağını kurdu. son yıllarını yine ülkeden ülkeye dolaşarak geçirdi. 1947 yılında, 68 yaşında öldüğünde arkasında pek çok düşman bıraktı. 


crowley efsanesi uzun yıllar sonra, 60'lı dönemlerde tekrar ortaya çıktı. beatles efsanesi "sergeant pepper" albümü ile crowley, çaktırmadan tasvir ediliyordu, graham bond bir trenin altında kalana kadar crowley'in gayri meşru çocuğu olduğunu iddia etti, david bowie "quicksland" adlı parçasında onun adını anar. bu arada ozzy osbourne, onun için mr. crowley isimli parçasını yapar. ama bu konuda en ileri giden isim led zeppelin efsanesinin gitaristi jimmy page'dir. günümüzde page, dünyanın en iyi crowley kolleksiyonuna sahiptir. lanetli şaire ait orijinal el yazmaları, tören giysileri, tablolar, bastonlar ve ilginç eşyalar page'in evindedir. ayrıca page, crowley'in 1 yıl yaşadığı iskoçya'daki boleskine şatosunu da satın almıştır.

Vatikan'la Ortaklaşa Günah Affı Dahi Satan Gelmiş Geçmiş En Zengin İnsan: Jakob Fugger