Dünya'nın En Ünlü Futbol Kulüplerinin Logo ve Renklerinin Hikayeleri

Futbol denince Dünya'da akla gelen en ünlü Futbol Kulüplerinin renk ve logolarının hikayesini Sözlük yazarı " ediposis" paylaşıyor.

futbol kulüplerinin logo ve renklerinin hikayeleri.

fc barcelona:

renkleri hakkında farklı hikayeler olsa da, öne çıkan iddia kurucusu isviçreli

joan gamper 'ın daha önce isviçre'de kaptanlığını yaptığı basel kulübünün renklerini barcelona'ya taşıdığı yönünde. 


bu renklerin ispanyolcası blaugrana ise kulübün lakabına dönüşmüş durumda.
logonun üst kısmı barcelona şehrinin bayrağından alınırken,

alt kısmında kulübün renkleri yer alıyor.
logonun tarihsel değişimireal madrid:

kulüp kurulduğu günlerden itibaren beyaz rengi giyerken, bu renkten yola çıkarak los merengues kulübün lakabına dönüşmüştür.


kulübün logosunda ilk yıllardan itibaren madrid club de futbol kelimelerinin ilk harfleri kullanılmıştır. 

1920'li yıllarda ise kral alfonso xııı tarafından real* ünvanı verilen kulüp, logonun üstünde taç sembolünü kullanmaya başlamıştır. taç kullanımına iç savaş sırasında ara verilip, savaş bitince tekrar kullanılmaya başlamıştır.
logonun tarihsel değişimimanchester united:

kulübün ilk renkleri, kurucusu lancashire and yorkshire railway company şirketinin kurumsal renkleri olan sarı ve yeşildir. 1902'de kulubün isim değişikliğiyle birlikte beyaz üzerine kırmızı v işaretli formalar giyilmeye başlamış,

daha sonra kırmızı ana renk haline gelmiştir.
kulubün logosunun üst kısmı, machester şehrinin amblemindeki yelkenliyi içermektedir. alt kısmına ise, kulubün lakabını simgeleyen kırmızı şeytan 1980'lerde eklenmiştir.


logonun tarihsel değişimi


liverpool:

kulübün ilk renkleri ezeli rakip everton gibi mavi beyazdır. 1894'te şehrin rengi olan kırmızıyı kullanmaya başlamışlardır.

kulüp kurulduğundan beri logosunda şehrin sembolünde de yer alan liver kuşunu* kullanmaktadır. 

1990'lardan itibaren hillsborough faciası anısına meşaleler ve kulübün meşhur sloganı logoya eklenmiştir.
logonun tarihsel değişimiarsenal

kulübün kurucuları, londra'nın woolwich bölgesinde yer alan royal arsenal* işçileridir. kulüp renklerini ve logosunu woolwich şehrinin sembolünden almıştır.
semboldeki 3 savaş topu daha sonra teke indirilmiştir. 

logonun tarihsel değişimiac milan:

ilk ismi milan cricket and football club olan kulübün kurucusu ingiliz herbert kilpin, ülkesindeki kulüplerden esinlenerek kırmızı-siyah çubuklu forma ve milano şehrinin sembolünde bulunan beyaz üstüne kırmızı haç işaretini logo olarak kullanmıştır.

italyancası rossoneri olan renklerden kırmızı kulübün coşkulu isteğini, siyah ise rakiplere verilen korkuyu temsil etmektedir. kulübün logosunda 1960'larda bir süre şeytan kullanılsa da, mevcut logosu çubuklu formayı ve ilk logosunu içermektedir.


logonun tarihsel değişimiinter milan

ezeli rakip ac milan'a tepki olarak italyan olmayan futbolcuları da oynatmak üzere kurulan kulüp, kurulduğundan beri gökyüzünü temsilen mavi ve geceyi temsilen siyah renkleri kullanmaktadır. 


kulübün lakabı renklerin italyancası olan nerazzurridir. kulübün baş harflerini içeren logosu kuruculardan sanatçı giorgio muggiani tarafından tasarlanmıştır. şehrin sembollerinden beyaz üstüne kırmızı haç ve yılan biscione dönem dönem logoda kullanılmıştır.logonun tarihsel değişimi

kaynak 1
kaynak 2
kaynak 3
kaynak 4
kaynak 5
kaynak 6
kaynak 7