Dünyanın En Ünlü Youtube Kullanıcısı PewDiePie Irkçılıkla Suçlanıyor

Youtube üzerinde 57 milyondan fazla abonesi bulunan PewDiePie, geçtiğimiz günlerde oyun oynarken yaptığı bir canlı yayın esnasında siyahi insanlar için hakaret olarak kabul edilen "nigger" kelimesini kullandı ve tepki çekti.

PewDiePie, asıl adıyla Felix Arvid Ulf Kjellberg, 1989 İsveç doğumlu.

2010 yılında açtığı Youtube kanalı, 2017 itibariyla 57 milyonu geçmiş durumda.

Çektiği oyun videolarıyla popüler olan PewDiePie, zaman zaman canlı yayınlar da yapıyor. Geçtiğimiz gün, bir canlı yayında "nigger" kelimesini kullandığı için şu sıralar büyük tepki alıyor.

İşte o canlı yayın.

Ekşi Sözlük yazarları da PewDiePie'ı tartışıyor.

nigger demek ırkçılıksa komedyenlerin yarısının kellesinin gitmesi lazım, başlarında louis ck olmak üzere. ama onlar kendi ideolojilerinden olduğu için tek bir laf edildiğini duymazsınız. kendi ideolojilerine azıcık yan bakan adam buldu mu böyle çullanır ana akım medya.

o söylediği şey bir nefret kelimesidir. o kelimeyi kimin kullandığına bakılır. eğer siyahsan veya siyahların hakları için çalışmışsan kimse altında art niyet aramaz, ki louis ck’in kullanması bile çoğu kişiyi rahatsız etmiştir. öte yandan benim gibi, siyahların hakları için kılını kıpırdatmamış birisi bu kelimeyi kullanamaz. pewdiepie gibi ırkçı bir şebeğin kullanması ise tamamen ırkçılığındandır.

kimse kusura bakmasın ama ırkçı bir yanı falan yok bu adamın. bugüne kadar kendisine ırkçı diyen ben fritz gibi dallamaların nasıl ırkçılar olduklarını internet açığa çıkardı, şimdi clickbait'lerinin becerildiği bir dönemde hiçbir şart altında genç nesil tarafından okunmayan bir avuç mal, bir kelime duydukları için salya sümük saldırıyorlar hit kazanmak için. bunun bir hit kazanma yarışı olduğu hususunda kanıtlı güzellemeler arıyorsanız wall street journal denilen yalan makinesinin önceki dönemlerde ileri sürdükleri gerçek dışı pewdiepie haberleri akabinde j k rowling'in bile bu yalan haberleri paylaştığı bir dönemi önünüze sunmak gerekecektir.

buradaki esas problem ecnebilerin adpocalypse dedikleri olaydır ki felix kjelberg kardeşimizin başını ağrıtan gerçek neden burada yatmaktadır. zira youtube algoritma konusunda fazlasıyla tembel, işe yaramaz; pazarlık ve blöf konusunda ise kesinlikle beceriksiz; iletişim hususunda ise sınıfta kalmış, ardında milyar dolarlık bir google olmasa üçüncü sınıf vasat bir video yükleme sitesi dışında hiçbir şey olmayacak berbat bir mecradır. bu mecranın beceriksizliği karşısında da kendileri için içerik üreten bireyleri koruyamayışları, haklarını savunmayı reddetmeleri gibi vakalarla gündeme gelmiş, en sonunda da akan kanı kaybetmeye başlamaları ile birlikte tavizi verip tabiri caizse "bitch" konumuna düşmüşlerdir reklam veren büyük şirketler ve reklam ajansları karşısında. bu noktadan doğmuş nihai sonuç ise felix müslüm kardeşimizin burada yediği nane gibi niyeti açık ve net bir biçimde ırkçılık olmayan vakaların dahi kendilerine reklam veren tarafların "triggered" konumuna düşüp hasar kontrolü mekanizmalarını devreye sokmalarıdır. böylelikle, niyet ne olursa olsun, bu tür vakalardan bütün youtube etkilenmektedir.

bu da aslında bakarsanız youtube'un %90'ı için poetic justice'dır. üç beş oyun videosu atıp, iki şaklabanlık ve dört "eleştiri" ile karışık reaction peşinde koşan her geri zekalı patreon ve youtube ad'lerini karıştırıp yolunu bulmaya çalışırken bana sorarsanız olması gereken halt yerine gelmekte.

buradan da hiçbri politik doğrucu mala ekmek çıkmaz. bariz bir biçimde pewdiepie kan kaybetmiyor, açıkça bu olaylar çerçevesinde hit kazanmaya çalışan medya organları ölüyorlar ve youtube balonu şiştikçe patlayacağı güne biraz daha yaklaşmış oluyor. müslüman dostu kjelberg hocaefendimiz ise çoktan parasını youtube'a yatırmaktan vazgeçmiş vaziyette. ağlamaya devam edebilirsiniz yani. nigger kelimesini de ne amaçla kullandığınız, kullanıyor olmanızdan daha önemlidir. buradan anlaşılması gereken dersi kafanız almıyorsa safe space'inize siktirip kaçabilirsiniz.

"yılmaz savunucu", "ırkçılar destekliyor" veya "fan'ları" ile desteklenen ve hiçbir mantıklı tabanı bulunmayan argümanlar in 3... 2...

bazı insanları ciddiye almamanız gerektiğinin farkında değilsiniz. sjw olmanın alemi yok, pewdiepie ciddiye alınmayacak adamlardan biri. adam da bunu söylüyor zaten sürekli, adam taşak geçiyor herşeyle. dünyada ırkçı olacak son adamlardan biri lan bu.

ortalikta idubbbz gibi bir youtuber varken bu adama neden yukleniyor anlamiyorum. pewdiepie irkci birisi degil tam tersine bunlarla dalga gecen ve sacma haberlere konu olan birisi. bunu acikladigi cok fazla video var. once nazi ilan edildi. sonra yahudi karsiti ilan edildi. halbuki bunlarin cogu sakadan ibaretti ama insanlar anlamadi. ozellikle videonun tamamini izlemeyen insanlar. ornegin jk rowling gibi unlu bie yazar o sacma haberlere inandi...

2015 stüdyosuna geri döndüğünden beri tekrar sıkı takibimde. orada daha amatör amd daha kendi gibi. şimdi sabırsızlıkla bekliyorum videolarını. (aktif oyun videoları hariç)

içerik üretmeyi bırakması, artık kanalı "push etmemeye" karar vermesi, yaptığı en doğru şey. o youtuber falan değil artık. şimdi tam bir kanaat önderi oldu. eşeleyip çıkardığı durumların ve durumlara bakış açısının, tavrının hastasıyız.

senelerdir gündeme geldiği konular hep çok sikko, çok ucuz oluyor. ne kendisi, ne de takipçileri inanın siklemiyor, haberiniz olsun. aradan seçip izlediğiniz videoların ötesinde birisi var orda. o kanalın bir context'i var.

şu malum konu üzerine, istese 10 dakikalık bir video ile tüm dünyayı haksız çıkartabilir ama bir saniye, bunun komik bir tarafı yok değil mi?