Dünyanın En Uzun Demiryolu Hattı: Trans Sibirya Demiryolu

Yaklaşık 10 bin km'lik uzunluğuyla Moskova'dan Vladivostok'a kadar uzanan Trans Sibirya Demiryolu, dünyanın en uzun demiryolu hattı olma özelliğini taşıyor.
Dünyanın En Uzun Demiryolu Hattı: Trans Sibirya Demiryolu


Trans Sibirya Demiryolu neden ve nasıl inşa edildi?

trans sibirya demiryolu'nun uzunluğu san petersburg'dan, vladivostok'a kadar 10 bin kilometreye yakındır. inşaası 14 yıl sürmüş, toplam maliyeti 1 milyardan fazla altın rubleye ulaşmıştır.

19. yüzyılın ikinci yarısından sonra bütün dünyada demiryolları büyük bir ateşle yayılıyordu. trans sibirya devrin dünya ölçeğinde hepsinden daha büyüktü. çarlık rusyası için trans sibirya demiryolu'nun yapılması çok önemliydi. soğuk sibirya diyarındaki yeraltı ve yerüstü zenginlikleri alabildiğine bakir ve ulaşılmazdı. öte yandan bu geniş toprakların, korunması için hızlı müdahale ve sevkiyat ihtiyacı, sanayi devrimi geçirmekte olan dünya düzeninde mühim bir ihtiyaçtı.


1886 yılında rusya çarı 3. aleksandr'ın emriyle çalışmalar yoğunlaşmaya başlar. alınan kararla inşaatın yolun iki başından -çelyabinsk ve vladivostok- aynı anda başlaması uygun görülür.

o günlerdeki bir ingiliz gezginin şu sözleri rusya'nın geleceği için manidardır "bu yol büyük bir ticaret yolu olması yanında, rusya'nın elinde siyasi bir alete dönüşecektir. sibirya hiç de avrupa'da düşünüldüğü gibi bereketsiz bir arazi değil, aksine zengin bir diyardır. buranın gelişmesi bir zaman sonra yeni ekonomik devrin başlaması ile sonuçlanabilir. sibirya demiryolu sayesinde rusya kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve ne çanakkale'ye ne de süveyş'e ihtiyaç duyacaktır."


1891 yılında başlayan inşaat, genellikle yerleşimin az olduğu, orman arazileri, büyük akarsular, bataklıklar, sürekli donmuş topraklar üzerinden geçiyordu. baykal gölü kıyılarında ise kayalık arazi patlatılmalı, köprüler, tüneller yapılmalıydı. inşaatın büyük kısmının kazma, kürek, balta, el arabası ile yapıldığı düşünüldüğünde bu muazzam işgücü ve maliyet demekti. şaşırtıcı değil ki işin başında hesaplanan 350bin altın ruble maliyet, iş sonunda 1 milyara kadar fırlamıştı.

1891 yılında 9600 olan işçi sayısı, işlerin hızlandığı 1895-1896 yıllarında 90 binlere ulaşmış işin sonlarına doğru 1904. yılda ise 5400'lere gerilemişti. işlerin en hızlı zamanında senede 600 km yol yapılıyordu ki bu o zamana kadar ulaşılan en yüksek inşaat hızıydı. en nihayetinde de trans sibirya demiryolu 1916 yılında hizmete girdi.

Trans Sibirya Ekspresi'nde seyahat edeceklere birtakım bilgiler

seyahat güzergahı birçok yerde moskova-pekin yazsa da moskova-vladivostok arası en revaçta olanıdır.

7 idari bölge, 19 ana şehir, 150'yi aşkın ilçe kasaba istasyonu gezmiş, en azından üzerinden geçmiş oluyorsunuz. 2-3 mevsimi aynı yolculukta yaşabilirsiniz. 15 mayısda moskova'dan çıktığınızı farzedelim, novosibirsk ya da krasnoyarsk'a geldiğinizde bembeyaz bir yolculuk yaşayabilirsiniz.

öncelikle vagon seçimine ve fiyatlarına bakalım. fiyatların güncel kalmasını sağlamak için dolar üzerinden yazacağım.


platskart 

yaklaşık 50-54 yolcu ile aynı vagondasınız. altlı üstlü ranzalarda yolculuk yapıyorsunuz. tüm vagonla içli dışlı olursunuz. eğlenceli bir zaman geçirebilirsiniz. ben bunu gördüğüm anda koşarak uzaklaştım. 54 kişi diyorum. 54 kişinin nefesi, kokusu, osuruğu vs tahmin edersiniz. ucuz olduğu için ruslar bunu tercih ediyor elbette. kolay kolay yer bulunmaz da. şimdiki seçeneklerde klima-havalandırma seçeneği varmış nasıl olduğu konusunda fikrim yok. bileti alırken koridor, cam kenarı, üst ranza alt ranza diye seçim yapabilirsiniz. bu yolculuğun fiyatı nevresim takımı dahil (ki her değiştirmeye 3 dolar hesaplayın) yaklaşık 320 dolar.


kupe 

4 kişilik kompartımanda, nevresim takımı, havalandırma, hijyenik wc vs dahil yolculuk seçeneği. bu yolculuk için de alt ranza üst ranza diye seçebilirsiniz. fiyatı her şey dahil yaklaşık 550 dolar.


luks

adından da anlaşılacağı üzere lüks iki kişilik kompartıman. bu yolculuğu düşünüyorsanız ısrarla bu seçenek ile yolculuk yapmanızı tavsiye ederim dememe gerek yoktur sanırım. kimse sizi rahatsız etmez, muhatap olmaz, koku duymaz, korkmazsınız. bu hizmetin karşılığı da kişi başı fiyatı her şey dahil yaklaşık 1100 dolar.


her trende olduğu gibi yemekli vagonlarında rus mutfağına uygun yemekler bulabilirsiniz. patatesli herhangi bir yemek, mantı, tuzlanmış balık-et, rus salatası, turşu ve votka illaki vardır. fiyatları her öğün için 5-25 dolar arasıdır.


bu fiyatlar, hiçbir şehirde veya istasyonda inmeden direk yapılan yolculuklar için geçerlidir. bindiniz moskova'dan, iniyorsunuz vladivostok'a.

Trans Sibirya Ekspresi'nde seyahat hakkında daha fazla bilgi için