Dünyanın En Yaygın Kullanılan Silahlarından K-13 Füzesinin Çok İlginç İlk Üretim Hikayesi

Ekşi Sözlük'ün tarihten sorumlu devlet bakanı ''anglachelm'', bize AA-2, şimdiki adıyla K-13 füzesinden bahsetmiş.
Dünyanın En Yaygın Kullanılan Silahlarından K-13 Füzesinin Çok İlginç İlk Üretim Hikayesi


sovyet yapımı ir güdümlü havadan havaya füze.

dünyanın en yaygın kullanılan silahlarından olan bu alet 1958 yılında sovyetler birliği ve uydularının envanterine girmiştir. geliştirilmesi de çok kolay ve hızlı olmuştur. çünkü direk amerikan aim 9 füzesinin kopyasıdır.


28 eylül 1958 günü meydana gelen bir hava savaşında bir tayvan f86 uçağından atılan aim 9 amerikan füzesi çin hava kuvvetlerine ait bir mig 17 yi vurmuştur. füze uçağı vurmuştur vurmasına amma infilak etmemiştir. saplanıp kalmıştır. kokpitte ne olduğunu anlamayan çinli pilot üssüne geri dönmeyi başarınca, inip uçağına bir bakar ki uçağın götünde saplanmış amerikan füzesi öyle sallanıp duruyor. ayaküstü şoka girer, füzeye bakakalır. sonra olay yerine yetişen reverse engineering konusunun kitabını yazmış olan çinli teknisyenler hemen füzeyi oradan sökerler, yapabildikleri her yolla da en ince ayrıntısına kadar incelerler. detayları blueprintleri ve edindikleri bilgileri de hemen sovyetlerle paylaşırlar. ruslar da direk aksiyona girer füzenin atıldığı tarihten bir ay sonra, pilot henüz şoktan çıkmadan atılan aim-9 un kopyası vympel k-13 adıyla bildiğimiz bu füzeleri üretim bandına alırlar.


nato kod adı olarak da üretilen bu kopya füzeye aa-2 atoll denir. günümüzde 31 ülkede kullanılmaktadır.

denebilir ki iki düşman güç arasında böyle hızlı ve dramatik bir teknoloji transferi örneği daha önce görülmemiştir. düşünün örneği aztekler devrine uyarlasak aztekler konkistadorlarla karşılaştığında yaralı tek ayak üstünde seken jaguar savaşçısının kötündeki kulp gibi bıçağa bakıp metal işleme fikrini keşfediyor olacaklardı falan o derece bir absürdlük var ortamda.