Dünyanın Sonunu Getirebilecek Bir Ağaç Kesme Operasyonunun Adı: Paul Bunyan

Paul Bunyan, Amerikan halk hikayelerinde adı geçen bir oduncu. Hikayesi ise bir hayli ilginç.
Dünyanın Sonunu Getirebilecek Bir Ağaç Kesme Operasyonunun Adı: Paul Bunyan
iStock

ağustos 1976, amerikan ordusunun korumasındaki güney kore ile komünist kuzey kore arasındaki sınır noktalarından birinde, dmz denen askerden arındırılmış bölgede, güney nöbetçi kulelerinden birinin görüşünü engelleyen irice bir kavak ağacının budanması gerekmektedir. bu, her yaz yapılan rutin bir iştir ama o sene kuzey kore, bir seri güney kore-amerikan ortak tatbikatını işgal hazırlığı olarak görmüş, ve ağacın budanması için aradaki bölgeye girecek güney kore ve abd askerlerine izin verilmeyeceği tehdidinde bulunmuştur.

18 ağustosta kavak ağacını budamak için bölgeye giren iki amerikalı, bir g. koreli subay ve 9 asker gözetimindeki iş.iler, ağacı budamaya giriştiklerinde 30 kadar kuzey koreli asker tarafından sarılırlar. aralarındaki tartışma kısa sürede arbedeye dönüşür, baltalar konuşur. sonuç; 2 amerikalı ölmüş, 9 güney koreli işci yaralanmıştır.

vietnam savaşından yenik çıkmış abd hükümeti, bu aşağılamaya çok sert tepki göstermeye kararlıdır, henry kissinger kuzeyin hemen bombalanmasını istemektedir, başkan gerald ford ise önce ağacı bir keselim, eğer tepki gösterirlerse bombalarız görüşündedir. 

(not: elbette sert tepkinin tek nedeni basit bir sınır bölgesi sorunu değildir, kuzey kore ile güney kore-abd arası ilişkiler süper kötüdür, o senelerde savaş her an beklenmektedir)

21 ağustos 1976 günü, tarihin en riskli ağaç kesme operasyonu paul bunyan başlar: koredeki tüm abd birlikleri doğal olarak alarmda beklemektedir, stratejik hava kuvvetlerine ait çok sayıda b 52 ağır bombardıman uçağı, olası bir çatışma durumunda kuzey koreyi bombalayıp -muhtemelen- 3. dünya savaşını çıkarmak üzere havalanmıştır.

neyse ki abd askerleri ağacı kökten kesip yerine bir anıt dikerlerken kuzeyliler bu sefer sınırlarında kalırlar.

ABD'nin çeşitli bölgelerinde Paul Bunyan heykeli bulunuyor. Bunlardan bir tanesini 1996 yapımı Fargo filminin bir sahnesinde görebilirsiniz.


Eğitim İçin Yurt Dışına Gideceklerin Kültür Şoku Yaşamaması Adına Bilmesi Gerekenler