Dünyanın Tescilli En Lezzetli Pizzası Neden Finlandiya'da?

Pizza denince akla ilk olarak İtalya gelir fakat dünyanın en lezzetli pizzası ünvanına sahip pizza, ilginç bir şekilde Finlandiya'da.
Dünyanın Tescilli En Lezzetli Pizzası Neden Finlandiya'da?

2005 yılında italya eski başbakanı silvio berlusconi, finlandiya resmi ziyareti sırasında katıldığı bir yemek sonrasında, 'bu finlilerin de tütsülenmiş geyik eti dışında doğru düzgün bir yemekleri yok. o bile bizim parma'daki marine etin yanından bile geçmez' açıklamaları ülkede ciddi bir şaşkınlık ve kızgınlık yaratmış. 

sen misin bunu diyen bir grup finli aşçı, italya'yı can evinden vurmaya karar verir ve en iyi pizzayı yapmak için kolları sıvar. fazla değil, üç sene sonra tarihler 2008'e geldiğinde new york uluslararası pizza yarışması'nda 'dünyanın en lezzetli pizzası' ödülünü finlandiya kazanır.


üzerinde tütsülenmiş geyik eti, kırmızı soğan, domates, mantar ve bolca peynir bulunan pizzalarına berlusconi ismini verirler. bu ismin kaldırılması için italya resmi makamları sayısız başvuru yapmışsa da sonuçsuz kalmıştır. bugün bu pizza, finlandiya'nın birçok şehrinde şubesi olan kotipizza'larda yenebilmektedir.


hem italyanın en çok tavsiye edilen pizzacılarında hem de kotipizza'da pizza denemiş birisi olarak, berlusconi en lezzetli pizza unvanını sonuna kadar hak etmektedir bence.

Eski Pizzacılar Anlatıyor: Pizza Neden Bu Kadar Pahalı?