Dünya'ya Dev Bir Asteroid Çarpsaydı Neler Olurdu?

Bunu hiç düşündünüz mü bilmiyoruz fakat Discovery Channel çalışanları düşünmüş ve bu konuda ürkütücü bir simülasyon hazırlamışlar.


sıfır noktasındaki hasarın azlığı dışında gayet gerçekçi olan simulasyon. kaldı ki daha küçük ebatlardaki bir asteroid bile aynı etkiyi gösterebilir zaman içinde. bütün dünyayı kaplamaz belki ama yarattığı bulutlar ilk önce bitkileri öldürür sonra da hayvanlar gider zaten güneşsi, kül bulutlarıyla kaplı atmosferde.

öbür taraftan kimisi yazmış neden yanar dönerli diye, uzayda oksijen mi var vs vs. şimdi efenim, kuyruklu yıldızlar neden yanıyosa bu da öyle yanar, hoş kuyruklu yıldızlar da aslen asteroiddir zaten, yıldıza yeterince yaklaştıklarında yanar bünyesindeki bazı mineraller, buz vs. hadi sizin mantık doğru diyelim, güneş'te oksijen mi var amk paso yanıyor.

astreoid pasifik üzerinde dünyaya çarpıyor, yalnız simülasyondaki cisim o kadar büyük ki ebatları dünya ile kıyaslanabilir. buna iki gök cisminin çarpışması demek gerekir. dünyaya düşmesi demek yanlış olur. tamam, böyle bir cisim gezegeni közlenmiş kömürleşmiş bir nesneye çevirir, okyanusları kurutur, onlar gösterilmiş ama kürenin öte tarafında harap olmuş şehirler ve kalıntıları var, bu bile fazla iyimser geldi, londra da alevler içinde big-ben harabesi. bana kalırsa yer kabuğunun bir halı gibi dalgalanması ve yırtılması ile onlar üzerinde bir tül kadar hacmi kütlesi olmayan insan yapılarının yüzlerce binlerce metrelik kül ve toprak yığınları atlında kalması gerekir.