Dünyayı Kasıp Kavuran COVID-19 Salgınının Olası 10 Politik Sonucu

Tüm dünya şu sıralar yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2'nin neden olduğu COVID-19 hastalığıyla mücadele ediyor. Bu küresel salgının elbette dünya için bazı sonuçları olacak.
Dünyayı Kasıp Kavuran COVID-19 Salgınının Olası 10 Politik Sonucu

uruguay'lı siyaset bilimci andres malamud, koronavirüs küresel salgınının olası on (10) politik sonucunu derlemiş. ispanyolca yahut ingilizce bilenler şuradaki bilgiselden bakabilirler. ben burada kısaca türkçeleştireceğm.

1) [son onyıllarda zayıfladığı öne sürülen] ulus devlet anlayışının güçlenirken, stkların, ulus-ötesi terörizmin ve küresel piyasaların güç kaybetmesi. (kaynak)

2) bildiğimiz küreselleşmeyi zayıflatması ama tamamen bitirmemesi: bölümlere/hiziplere ayırması. (kaynak)

3) [başta çin'e yönelik bir önyargı oluştursa da] en çok çin'in fayda sağlaması. bilginin karartılması kötüydü, ama sonrasında gösterdiği etkililik/yeterlilik ve uluslarası yardım pekin'in potansiyel yumuşak gücünü gösterdi.

4) abd'nin zarar görmesi: donald trump'ın müstakbel aşıyı tekelleştirmeye yönelik çabaları, [bencilce] tek taraflılığı ve yağmacılığı, müttefikleri ile bağları zayıflattı ve çin için bazı imkanlar doğurdu. (kaynak)

5) bölgesel işbirlikleri güçlenmesi: dünyadaki en entegre bölge olduğu varsayılan avrupa'nın cevabı 'herkes kendi başının çaresine baksın' oldu.

6) dünya ekonomisini yerle bir etmesi, oldukça çetin bir durgunluğa sebep vermesi: tabii ki, her zaman olduğu gibi, yansımaları krizden sonra daha net görülebilecek.

7) küresel ısınmanın durması: sürdürülebilir çevrenin bir süreliğine fayda sağlaması. (kaynak)

8) toplumsal hayatın bazı kısımlarının (sağlık gibi) ticariliğine olan karşıtlığın yükselmesi ama salgından sonra bu durum 'normal' haline dönecektir. (kaynak)

9) popülizmin erozyona uğraması: trump, jair bolsonaro gibi liderler karar almada etkiliymiş gibi görünebilir, ama uygulamada gayet yetersiz ve etkisiz oldukları görüldü. devlet cesurca öldürüyor [burada kastettiği; liderler kuyruğu dik tutmaya çalışıp, bozuntuya vermezken insanlar hayatlarını kaybettiler] (kaynak)

10) [bu salgın] bilimsel işbirliğine ne kadar muhtaç olduğumuzu gösterdi. yaşadığımız bu tecrübe yaratılışçıları, homopathları ve aşı-karşıtlarını itin götüne sokmak için iyi bir fırsat: aptallıkları hayatlara mal oluyor. (kaynak)

Çin'de Yaşayan Birinden: Çin'in COVID-19 Salgınındaki Başarısının Sırrı Nedir?

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'un Koronavirüs Hakkında Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar