Durmadan Bozulan Kulaklıkları Çok Düşük Maliyetle Tamir Etme Yöntemi

Durmadan Bozulan Kulaklıkları Çok Düşük Maliyetle Tamir Etme Yöntemi
iStock.com

yıllardır kulaklık kullanırım, bunun bozulmayanını bulamadım daha. hepsi eninde sonunda kablodan patlıyor, ya jak kısmında temassızlık oluyor, ya kablonun başka bir yerinde. şimdiye kadar hep çöpe atıyordum, ama bu sefer vaktim de var, dedim tamir edeyim, mis gibi de oldu, öyleyse kamu hizmeti yapıp bunu tüm halkımızla paylaşmalıyım. elinizde değerli bir kulaklık varsa bir süre daha kullanma şansınız olabilir.

dikkat! iyicene patlarsa kulaklık, çemkirmeyiniz. iş bu rehber yalnızca normal düz stero kulaklık içindir, sistemde bir de mikrofon falan varsa durum değişebilir, deneme yanılma yöntemiyle çözüm bulunuz.

1) gidin bakkal ahmet abiden 2 liralık dandik bir kulaklık alın. jakını ve kablosunu kullanacaksınız. elinizde bozuk başka bi kulaklık varsa o da olur, ama dikkat edin, bozuk olanın kablosu ve jakı sağlam olsun (nası yani?)

1a) eğer kulaklığınız fakir gibi bantlı dursun ve 2 güne tekrar bozulsun istemiyorsanız, gidin 3.5 mm stereo jak alın. elektronikçilerde vardır.

2) elinizdeki kulaklığın jakı mı bozuk? öyleyse jakın tam ucundaki kabloyu kesin, jakı atın. elinizde jak kısmı olmayan bir kulaklık var şu an (hadi canım).

3) kablonun en dıştaki plastik izolasyonunu çok dikkatli bir biçimde sıyırın. ortaya 3 adet kablo çıkmalı, birisi bakır renginde, toprak kablosu, diğer iki kablo ise direkt sesin gittiği kablolar. onları bir ayırın, kırmızı yeşil bakır ayrı ayrı elinizde görünsün. 3 değil 4 kablo varsa, muhtemelen bakır topraklama 2 tanedir, o ikisini birleştirin.

örnek:


4) elinize çakmağı alın. sırayla bu 3 kabloyu çok hafif bir ateşten geçirin, bir şeyin yandığını ve hemen söndüğünü göreceksiniz. heh işte yanan şey ne biliyo musun? kırmızı, yeşil renkler vardı ya, işte onlar da aslında aşırı ince plastik izolasyon malzemesi. dolayısıyla sen şu aşamada tüm kabloları çıplak halde eline almış oldun (eline almak?)

---

5a) eğer kulaklık yerine gidip direkt 0 jak aldıysanız, o zaman bundan sonrasını takip etmeyin. jakın içini açıp ayırdığınız kabloları bağlamanız lazım. bakır kablo jakın altında kalan düz alana, diğer iki kablo ise bağlanabileceği diğer iki tarafa lehimlenmeli, çalışmalı.

--
eğer elinizde sıfır jak yerine kablo veya eski bir kulaklık varsa devam:

5b) 3 ve 4. adımları yeni aldığınız dandik kulaklık için de uygulayın. elinizde çıplak 3 bileşen kablosu (bende yeşil, kırmızı, bakır idi bunlar) bulunsun.

6) bu aşamada sistemi birleştiriyoruz. önce bakırları birleştirin, sonra diğer ikisini ayrı ayrı. oha, çalışıyor lan nidasını atın. dilerseniz lehim ile parçaları birleştirin. en sağlıklı yöntem tabii ki lehimlemek. dilerseniz lehimle falan uğraşmadan bantlayın bu üçünü, en son toptan 3 bantlı kabloyu da birbirine bağlayın sıkıca.

7) 300 liralık kulaklığınızı sırf kablosundaki 1 kuruşluk bakır malzeme bozuldu diye çöpe atmaktan kurtardığınız için bana teşekkür edin.