Durmakta Olan Yürüyen Bant veya Merdivenlerde Neden Sendeleriz?

Bazı büyük metro duraklarında yürüyen bantlarda ya da merdivenlerde attığımız ilk adım sanki bant çalışıyormuşçasına sendelemeye sebep oluyor, son adımda da normal zemine geçerken bu his tekrarlayabiliyor. Peki neden?
Durmakta Olan Yürüyen Bant veya Merdivenlerde Neden Sendeleriz?


beyinden ziyade beyinciği afallattığı için olan durumdur çalışmayan yürüyen bantta yürümek

belli sürelerde tekrarlanan gelişmiş motor hareketler icra edilirken şoför koltuğuna beyincik geçer. eğer alıştığınız hareketi ani olarak yapmayı bırakırsanız tıpkı bu durumda olduğu gibi, beyniniz kontrolü tekrar eline alır ve hareket rutine bininceye değin beyinciğe bırakmaz. yürüyen merdivene ilk yaklaşma açınız, levitasyon değişimine uyum gösterme, yürüyen merdivenden inmeden önceki hareket etme hazırlığınız vb aşamalar beyin tarafından tekrar öğrenilir ya da bu durumda olduğu gibi iptal edilir ve sıradan merdiven muamelesi yapılır o yürüyen merdivene.

eğer ki birkaç gün boyunca bu durum devam ederse duruma alışırsınız ve şoför koltuğuna yine beyincik geçer. böylece ambale olmazsınız artık. velev ki merdivendeki arıza bir kaç gün içerisinde giderilir ve merdiven yeniden çalışmaya başlarsa aynı süreç baştan tekrarlanır ve yürüyen merdivene alışmaya çalışırsınız. lakin bu sefer alışmanız çok kısa sürecektir. çünkü yürüyen merdiven için "save"dosyalarınız vardır beyninizde.


tabiri caizse beyniniz beyinciğinize :

- al la şu dosyaları. düşürecek yoksa bizi bu sakar şakir... iyice çolpaladı zaten son günlerde, bir de hastane mastane uğraşmayalım o kadar işin arasında.

der.

beyinciğiniz de beyninize:

+ tamam abi o iş bende. bilmediğim bir şey değil.
iki dakka bakayım hatırlarım zaten.

şeklinde karşılık verir.

siz de böylece eskisi kadar akıcı bir şekilde yürümeye ya da bu durumda olduğu gibi "yürümemeye" başlarsınız yürüyen merdivende.