Düşük Maliyetli Doğum Kontrol Hapı Üretilmesini Sağlayan Madde: Tatlı Patates

Doğum kontrol hapının Russell Earl Marker adında bir bilim insanın işin içine tatlı patates koyması sayesinde ucuzladığını ve herkes tarafından ulaşılabilir bir ilaç olduğunu biliyor muydunuz?
Düşük Maliyetli Doğum Kontrol Hapı Üretilmesini Sağlayan Madde: Tatlı Patates
iStock


1930'lu yıllarda kimyagerlerin yürüttüğü çalışmalar sayesinde gebelik hormonu olarak bilinen progesteronun yapısı ve işlevi ortaya çıkarılmıştır. bu gelişmenin ardından birçok bilim insanı, çeşitli bitki üzerinde denemeler yaparak progesteron hormonunu üretmeye çalışmıştır. çalışmalar olumlu sonuç verse de, üretilen hormonun gramı 1000 dolar civarında olunca sadece bazı kadın hastalıklarına etki eden ilaçlarda kullanılmıştır.

üretim maliyetlerinin fazla olması hormona dair ilaç yapımını kısıtlamaktaydı. bu sırada hormon üzerine çalışan russell earl marker adlı amerikalı kimyacı, meksika'da yetişen cabeza de negro adlı tatlı patates bitkisini denemek için meksika'ya gider. 


yerel satıcıdan çok ucuza aldığı 25 kilo tatlı patatesten progesteron hormonu üretmeyi başarır. 

Rssell Earl Marker'ın cabeza de negro bitkisiyle görüntüsü

marker, düşük maliyetli hormon ürettiğini görünce patatesleri aldığı satıcıdan yardım alarak 10 ton tatlı patatesten 3 gram progesteron hormonu üretir. bu miktar, o güne kadar üretilmiş diğer hormonlara göre miktar olarak en fazla, maliyet olarak en ucuz olandır. bunun üzerine 1943 yılından meksika'da iki bilim insanı ile birlikte syntex şirketini kurarak, gramı 50 dolardan hormon üretip satmaya başlarlar.

russell earl marker, 1945 yılında yine meksika'da yetişen barbasco adlı tatlı patates türünden cabeza de negro göre 5 kat daha fazla hormon üretmeye başarınca üzerine daha fazla bilimsel çalışma yapılmış ve neticesinde progesteron hormonu içeren doğum kontrol hapları 1960'lı yıllarında başlarında piyasaya sürülmüştür.

sonuç olarak tatlı patates sayesinde doğum kontrol hapları dünya geneline hitap eden düşük fiyatlı ilaç olmuştur. son olarak bu gelişmenin dünyayı ağır bir yükten kurtardığını net şekilde söyleyebiliriz.

detaylı bilgi için:

kaynak 1

kaynak 2

kaynak 3

Lisans Sonrası Kapağı Avustralya'ya Atmak İsteyenlere Tavsiyeler