Düşündürücü Bir Kıyas: 2 Bin Euro ile Avrupa'da Yaşamak mı, 2 Bin Dolar ile ABD'de mi?

Ekşi Sözlük'te sıklıkla yapılan karşılaştırmalardan birini huzurlarınıza getiriyor ve son sözü size bırakıyoruz.
Düşündürücü Bir Kıyas: 2 Bin Euro ile Avrupa'da Yaşamak mı, 2 Bin Dolar ile ABD'de mi?
iStock

Görüş 1

amerika'ya iki kere gittim, birer ay kaldım. avrupa'da 10 değişik ülke gördüm. sadece ingiltere'ye 6 kere gittim, aylarca burada yaşadım.

birbirlerine hemen hemen hiç benzemeyen iki ayrı dünya. abd'deki hayat tarzı kesinlikle benzersiz, beğenilir ya da beğenilmez. bana kalırsa uyum sağlaması güç olmayan bir hayat bu. ama eğer bunu hemen yapamasanız da çok problem yaşamazsınız, yasalarla başınızı derde sokmadıkça araya karışıp gidersiniz. avrupa'nın hemen her yerinde ise, "avrupalılık" diye genellenebilecek bir kültür, toplumsal normlar, gelenekler ve alışkanlıklar var. bunlar o kadar güçlü ki, avrupa'ya giden bir yabancı hemencecik "avrupalılık" denen o "pakete" uyum sağlamak zorunda hissediyor. bu yönde özel bir çaba göstermeseniz bile, o kadar oturmuş bir hayat var ki, onun akışına şıpın işi ayak uydurursunuz. çabayla bile uyduramayan için ise avrupa bir cendere olabilir.

rahat tabiatımla abd'de yaşayabilecek bir insanım. bir balık burcu olarak uyum sağlama konusunda da sorunsuz olduğumdan avrupa'da da çok rahat ediyorum. hangisinde yaşama fırsatım olursa olsun, bunu değerlendirmek isterim.

para karşılaştırması için ise: avrupa'da 2.000 euro biraz daha avantajlı olur.

Görüş 2

san francisco’da dilensen 2000 dolardan fazla kazanır ancak sürünürsün. north dakota’da 2000 dolara geçinirsin. nasıl ki romanya piteşti’de kazanacağın 2000 euro ile londra’da kazanacağın 2000 euro aynı değilse, abd’de de bir şehirde yaşam bir diğerinden 4 kat pahalı olabiliyor.

bu aralar ev almayı düşünüyoruz. san francisco’dan ayrılmak istemiyoruz, ama şöyle ufacık, hemen taşınılabilir evler 1 milyon dolardan başlıyor. 200 bin dolar peşin verip sonra vergisi, sigortası, mortgage ödemesi derken 30 yıllığına ayda 5500 dolar borç altına girmek tek çözüm. diğer seçenek ise iki saat uzakta sierra nevada dağlarının eteklerinde orman ve göl manzaralı, havuzlu, geniş arazili bir eve taşınmak. 500-600 bin dolar aralığında bir fiyata malikane alabiliyorsunuz. tabi burada başka şeyler devreye giriyor. çocuğunu taşrada mı büyütmek istersin, san francisco’da mı? sokağa çıktığında dünya vatandaşlarını mı görmek istersin, sadece beyaz amerikalıları mı? kafana estiğinde operaya, baleye, tiyatroya gidebilmek mi istersin, sinema, avm, olive garden üçlüsüyle sınırlı kalmak mı?

biz taşrada üst sınıf yaşamı sürmektense san francisco’da orta sınıf olmayı tercih ettik. başkası diğerini seçecektir. abd’de 2000 dolar vs avrupa’da 2000 euro tartışmasına dönersek, rahatlıkla söyleyebilirim ki avrupa’da 2000 euro’ya geçinebileceğiniz yerler abd’de 2000 dolara geçinebileceğiniz yerlere beş basarlar.

diğer yandan, abd’de aynı seviyedeki bir metropolde aynı seviyedeki bir işte avrupa’da kazanacağınızdan daha fazla kazanmanız da neredeyse garantidir. bu durumda daha doğru bir karşılaştırma, berlin’de 2000 euro mu, new york city’de 4000 dolar mı olacaktır.

Dikkat çeken bazı diğer noktalar

avrupa'da 2000 dolar kesinlikle. daha yeni bir arkadaşımızı belçika'ya gönderdik, 1.5 yıldır orada. 2200 euro maaşla çalışıp orada krallar gibi yaşıyor. kanıtlı, ispatlı. herif gitti gideli türkiye'nin adını unuttu ve avrupa'da da yaşam zor diyen herkese gönül rahatlığıyla küfür edebilirsin diyor. ha bu arada geçen hafta story'sinde 20.000 euroya mercedes gla 180'i ile story attı. bu aracı türkiyede 20.000 birime, 1.5 senede almayı geçtim, şahin denen tenekesini 20.000 birime alamıyorsunuz.

abd’de üniversiteler daha pahalı, devletin 65 yaş altı için verdiği sağlık sigortası hizmeti yok, özel sağlık sigortası da pahalı. avrupa’da daha fazla tasarruf imkanı ve daha fazla tatil hakkı var. çoğu avrupa ülkesinde ayda 2000 euro kazanmak, abd’de ayda 2000 dolar kazanmaktan daha karlıdır. ancak abd’de maaşlar daha yüksek ve vergiler daha düşüktür. abd’de, lise mezunu olarak girilen bir işte bile ayda 2000 dolar kazanmak mümkünken, çoğu avrupa ülkesinde ayda 2000 euro kazanmak için daha iyi bir işte çalışmak gerekir.