Duyguların Kalple İlişkisi Konusunda Ufkunuzu Katlayabilecek Bazı İlginç Bilgiler

Bu konuda ilginç bir makale yayınlanmış, Sözlük yazarı ''sidon'' da önemli bölümlerini Türkçeye çevirmiş.
Duyguların Kalple İlişkisi Konusunda Ufkunuzu Katlayabilecek Bazı İlginç Bilgiler
iStock.com


buna göre, kalbin beyne gönderdiği sinyaller, beynin kalbe gönderdiğinden daha fazla.

bununla birlikte, sadece kalp beyin tarafından gönderilenlere tepki vermiyor; beyin de kalp tarafından gönderilen verilere tepki gösteriyor.

ayrıca; fiziksel hareket, nefes alış şekli, koşu, egzersiz, heyecan, korku gibi kalp atışına etken olan bütün kavramlar arasında, kalbin en büyük tepkileri "duygular" anında oluyor.

iStock.com


böylece "ruh durumu" olarak tanımladığımız duygusal değişkenlik hallerimiz, kalbin tepkisini en çok arttıran şeyler arasında olmuş oluyor.

buna göre kalp ritmi en düzgün insanların, sakin/mutlu /endişesiz/ruhsal acısız olan, kısacası duygusal anlamda denge sahibi insanlarda olduğu gözlemlenmiş.

iStock.com


ayrıca kalbin salt olarak kan sirkülasyonu sağlama dışında ilginç yeni yönleri gözlemlenmiş.
buna göre kalbin tıpkı beyin gibi kendine has çok kompleks bir sinir sistemi var.
40.000'den fazla olan bu nöronlar, kalbin kendisine ait küçük bir beyin olarak tanımlanıyor. kalbin çeşitli hormonal durumları, nörotaşıyıcılar tarafından beyne iletiliyor ve beyin sistemini etkiliyormuş.

örnek olarak sevgi hormonu olarak tanımlanan oksitoksin hormonunun da çıkış yeri kalp.


makaleye göre, tarih boyunca insanların kalbe yükledikleri anlamın aksine modern bilim şu ana kadar kalbi, beynin ürettiği duygulara tepki veren bir organ olarak tanımlıyordu. yeni buluntular araştırmalara farklı bir yön verdi ve kalbin bildiklerimizden çok daha fazla fonksiyona sahip oldugu yönünde yeni çalışmalar başlatıldı. bu hususta da beynin kalp ile bağlantısını sağlayan karmaşık ağ önemli bir nitelik taşıyor.

benden özet niteliğindeki tercüme bu kadar.

makalenin tamamı için: https://www.heartmath.org/…ology-theoretical-basis/