Duyunca Ortamdan Kaçma İsteği Yaratan, 'Demek ki' İle Biten Allah'ın Belası Cümleler

Arkadaşlarınızla sohbet ederken ya da Instagram'a şöyle bir göz gezdirirken saçma sapan bir hashtag şeklinde karşımıza mutlaka çıkıyor ''demek ki'' ile biten cümleler.
Duyunca Ortamdan Kaçma İsteği Yaratan, 'Demek ki' İle Biten Allah'ın Belası Cümleler

"soyle ise", "boyle isem", "soyle yapiyorsam", "boyle hissediyorsam" gibi bir kalipla baslayan, ve gereksizce "demek ki" ile biten, genelde anlamsizca yazi eklemek ihtiyaci hissedilen sosyal medya paylasimlarinda kullanilan allahin belasi cumleler.

daha once demek ki basliginda deginilmis tabi, mesela soyle diyor arkadas: mutluysam demek ki. eee. resim atmissin, mutluysam demek ki demissin. hani o yuzden, demek ki mutlu oldugundan herhalde (ne demekse bu da??? ama siktir et, onun sacmaligi ayri bir konu). ama eee?

ya da mesela seviyorsak demek ki var. sev kardesim. seviyorsaniz da, seviyoruz dersiniz. ha, biraz daha resmiyetten cikartmak istiyorsaniz seviyoruz be, bokunu cikartmak istiyorsaniz seviyoruz ulan dersiniz. ama birisi neden birbirinizin gozunun icine bakiyorsunuz? diye sormuscasina seviyorsak "demek ki" demezsiniz durup dururken. (hem sevdigimizden emin degiliz, malum, "seviyorsak" diyoruz, bir de bunun uzerine emin olmadigimizdan da emin olamadigimizdan, kesin konusmayip, cikarimda bulunup "demek ki" diyoruz)

kullananlarin buyuk cogunlugu kiz. kalip da feci siritan, o yuzden de adami konusmaktan sogutan, varos mu varos bir kalip. en cok gordugum yer de snapchat. sebebi de, ot bok resmi yollayip, ne diyecegini bilmediginden bunu yapistirmak olsa gerek. hani ne bileyim, ig, fb falan, daha bir kalici, daha bir vitrin oldugundan insanlarin daha fazla soyleyecek bir seyleri mi oluyor, nedir? neyse, ta amina koyayim su kalibin ben.

nefret edilen ifâdeler listemde şu an top 5'te bu ifâde ve haftalardır birinciliğini hiçbir şeylere kaptırmadı. birini kullanırken göreyim yemin ediyorum böyle bir limon ısırmış, sırtımda bir akrep dolaşıyormuş gibi hissediyorum okuyunca. farklı olduğunu düşündüğüm insanlar bile bunu yapınca tuvaletini yaparken görmüşçesine karizmaları gidiyor gözümde.

türkçe'de "demek ki" bu şekilde kullanılmıyor. "mutluysam demek ki" denilmez. " x olunca y oldu. demek ki mutluyum" gibi bir şeyle bağlarsın. "demem o ki, denilen o ki, "şu anlama geliyor ki" gibi anlamlara gelir.

cümle kuramıyorsan yazma. güzel cümle kurmak istiyorsan bol bol okuma yap. oradan buradan bulduğun gerizekâlı kalıpları "demek ki" varyasyonlarıyla türetip türetip yazma.

ha bu anlattıklarımı dikkate alır mısın bilmem, cahilsen demek ki!