Düzenli Bir Cinsel Hayata Sahip Olmanın İnsan Hayatına Sağladığı Muhteşem Faydalar


cinsellik beyinde endorfin üretimini arttırır

bu kimyasal molekül, dopamin ve serotininle birlikte zevk hormonları olarak sakinlik verir tatmin hisleri yaratır.

keyif maddesi

endorfin, serotonin ve dopamin coşku yaratır. beş duyu organı, okşanmakla, yemekle, içkiyle uyarıldığında bu duyular doğrudan beyne ulaşır.

acıları azaltır

cinsel tatmin acı eşiğini yükseltir. bu da endorfinin etkilerinden biridir. cinsel ilişkinin gevşetici etkisi, kas çekilmelerinde meydana gelen acıları da hafifletir.

kasları gevşetir

okşanmaların yarattığı mekanik etkiyle, haz alınan uyarılmalar vücuda yayılır. derideki hassas alıcılardan uyarılar iliklere ve beyne taşınır. beyinden gelen emirle kaslar gevşer.

kan dolaşımını arttırır

cinsel uyarılma sırasında kan akışı cinsel organlarda yoğunlaşır, bir miktar da bütün vücuda yayılır. arterler önce gerilip zevk anında gevşer.

kalbi çalıştırır

cinsel uyarının en yüksek noktasında kalp atışı dakikada 110-180''e çıkar. ancak bu etki, seksin sporun yerini dolduracağı anlamına gelmez. çünkü cinsel ilişki kısa sürelidir.

daha formda hissetirir

sevişme sırasında harcanan kalorinin zayıflatıcı etkisi vardır. 20 dakikalık bir ilişkide 200 kalori kaybedilir. bu yarım saat tenis oynamakla eşdeğerdir.

adeti düzenler

düzgün bir cinsel hayat hormonal dengeyi tkorur ve adetin düzenli olmasını sağlar. düzenli orgazm yaşayan kadınlar kanlarındaki endorfin miktarından dolayı düzenli ve ağrısız adet görürler.

olumlu düşünmeyi sağlar

orgazm sonucu serbest kalan enerji, olumsuz düşüncelerin ve takıntıların oluşmasını önleyip olaylara olumlu bir bakış açısıyla yaklaşmayı sağlar.

bağırsakları çalıştırır

cinsel ilişki sırasında karın kaslarının kasılması, derinlere kadar etkisini gösteren bir masaj gibidir. bunun bağırsaklar üzerinde laksatif etkisi olur.