Düzenli Seks İçeren Arkadaşlık İlişkisi: Friends with Benefits

Friends with benefits nedir? Günümüz ilişki tiplerinden birini, friends with benefits'i (çıkar güdülen arkadaşlık) masaya yatırıyoruz.
Düzenli Seks İçeren Arkadaşlık İlişkisi: Friends with Benefits
Friends with Benefits (2011)

Nedir?

friends with benefits, birbirinden fiziksel olarak etkilenen fakat çeşitli sebeplerden ilişkiye hazır olmadığını düşünen ve eylemlerini arkadaşlık tadında yaşayan iki kişinin ilişkisidir. belki de taraflardan birinin aslında bir ilişki istediği halde, diğerinin istememesi durumunda; ondan uzaklaşmamak uğruna katlandığı durumdur. ilk durumda arkadaşlık problemsiz bir şekilde uzun süre devam edebilir, araya zaman ve mesafe girdiğinde sorun yaratmaz. ikinci durum geçerli olduğunda ise ilişki isteyen tarafın olayı kendi içinde duygusal boyuta taşıması sebebiyle, sürdürülmesi belli bir zaman sonra zorlaşabilir. bu tür ilişkide partnerlerin birbirlerine karşı açık sözlü olmaları önemlidir. gerçek bir ilişki için uygun partneri henüz bulamamış insanlar için iyi fakat geçici bir çözüm.

fuck buddy'likle karıştırılmaması gerekir

fuck buddy dediğimiz kişilerle asli amacımız cinsellikken, bu gruptaki insanlarla arkadaşlıktır ha arada yiyişirsiniz o ayrı.

Detaylandıralım

friends with benefits, bir ilişkinin ulvi ve aşk dolu kısımlarından uzak bu nedenle de doğal olarak bu ulvi paylaşımların getirdiği başbelası ve yorucu kısımlarından da uzak ortada bir yerde konumlanmış bir arkadaşlık türü.

mesela sevgilinizi sahiplenirsiniz, onsuz yapamazsınız bu güzel bir histir. ama sürekli sahiplenme başa beladır. hatta hadi ne zaman evleniyoruz'a, kıskançlıklara, cep telefonunuzun karıştırılmasına, sürekli onunla aynı yatakta yatma zorunluluğunuza kadar giden bir takım olumsuzlukları da getirir sevgililikteki bu güzellikler.

oysa friends with benefits dediğiniz kişiler, zaten baştan sevgili olarak konumlandırmaz kendilerini. sınırlarını bilirler. hatta hiçbir şey karşılıklı olarak sorun olmayacağı için sevgilinizle bile konuşamayacağınız şeyleri konuşup paylaşabiliyorsunuzdur. aynı zamanda sevişmekten hoşlandığınız için seksin alasını kendinizi bastırmadan yaşamanız mümkündür. yani sevgililikle arkadaşlık arası bir ilişki türüdür.

tabii ki bunun niteliği, o ilişkiyi yaşayan iki kişinin düşünsel ve insani kalitesine göre değişir. iki tane öküz insan bunu sadece seks olarak görüp öyle yaşarsa sadece tensel bir durum olur ki buna fuck buddy diyoruz... ortada friend'lik bir durum yoktur.

oysa düşünsel ve insani anlamda incelikli, özenli, saygılı, paylaşımı da önemseyen kişilerin kuracağı ilişkiye friends with benefits demek daha doğru olur. hem arkadaşlık hem seks, hem de biraz duygu sosuyla servis edilen bir ilişki biçimi.

ha başarabilen var mı bilmiyorum. ben fransız filmlerinin yalancısıyım...

ben bu ilişki türünü mantıklı bulmuyorum

ahlaki yargılar nedeniyle değil, misal bana fuck buddy daha iyi geliyor bundan.

şu olabilir: biriyle tanıştın, ilk anlardan itibaren arkadaşça görüşüyorsunuz, arada bi sevişiyorsunuz. bunda sorun yok. bitmesi sancılı olmaz. ama arkadaşken fwb'ye zıplamak ı-ıhhh. birincisi; ben tek bir arkadaşıma seksüel istek duymadım, duyamam. yani onca vakit geçir, bilmem ne, bir anda sevişe giriş. ilk zamanlar cinsel olarak cezbetmeyen biri beni, sonrasında da edemez. bu, bende bu şekil işlediği için zaten anlamlandıramıyorum. kişilerde başka başka türlü olabilir tabi. e hem yarın bir gün kesin arıza çıkar ya da sonlanır. sex bittiği gibi daha da kötüsü, arkadaşından olacaksın?

kimse kendini kandırmasın; bu faydalı arkadaşlıkta biri fayda peşindeyken diğeri %95 duygusal beklentidedir. gibi geliyor bana. neyse bana ne zaten. havalar soğuk, bir partner bulun, üşümeyin, termal içlik giyin, prezervatif kullanın, kendinizi de özel sanmayın. en büyük yanlış odur. öpcks.

1.5 yıldır böyle bi ilişkim var

çok iyi arkadaş ve çok iyi seks partneri, eğlenceli bir arkadaşlık türü ama gel gör ki zaman zaman çok fena kırıcı da olabiliyor bu ilişki. nereye kadar devam eder bilemedim, bırakıp gidesim var onu da yapamıyorum, ama şunu anladım ki evleneceğin adam ya da kadınla ilişkin bu düzeyde olmalı çok iyi arkadaş/dost ve çok iyi bir seks partneri, işte o zaman mutlu evlilik olur sanırım. bence bir deneyin bu ilişkiyi, insana çok şey öğretiyor.

son zamanlarda, bu tarz bir ilişki modeline açık olduğumun alnımda mı yazdığını düşündürten hadisedir fwb

çok sevdiğim, çok iyi anlaştığım arkadaşlarımla şu noktaya gelmekten veya bu yola gireceğimizin sinyalini almaktan gına geldi. aranızda bir penetrasyon olmasa dahi, tek bir kez bile karşı taraftan bu sinyali almanın tüm arkadaşlık çatısını yerle bir ettiğini düşünüyorum. muhakkak ki tek tarafta değil hiçbir zaman suç, suçsa eğer bu, fakat sonuç olarak bu sinyal bir kez olsun ortaya çıktı mı sonuç gg.

bir yakınlık yaşansın/yaşanmasın şu saatten sonra eskisi gibi mi olacaksın, miş gibi mi davranacaksın, bu ilişki tarzını gizliden gizliye mi sürdüreceksin, bir daha görüşmeyecek misin, çok keyif aldığın arkadaşlığı mesafe koyarak bitirecek misin gibi sorularla bir arkadaşımı daha kaybettiğimi fark ettiren ilişki biçimi. bir bakıma gerçek arkadaş turnusolu.