Düzenli Spor Yapan Kadınların Ne Kadar Güçlü Olduğunu Gösteren Detaylar

Spor herkes için hayatın bir parçası haline gelmesi gerekirken bu kadınlar için biraz daha önemli. Zira kadınların vücudu biraz daha deforme olmaya açık. Ve elbette bu konuda da biraz takıntılıyız:) Bir yerden başlamamız gerektiğini gösteren, düzenli spor yapan kadınların avantajlarını paylaşıyoruz.
Düzenli Spor Yapan Kadınların Ne Kadar Güçlü Olduğunu Gösteren Detaylar
iStock.com

ben de kendini bildi bileli hayatını sporla geçiren bir insan evladı olarak birkaç paylaşımda bulunayım.

spor gerçekten herkesin vazgeçilmezi olması gereken bir aktiviteler bütünü. ama ne yazık ki ülkemizde böyle bir kültür yok. ortaokul, lisede beden dersleri boş geçen derslerdir. oysa tam tersi, en hareketli olunan dönemde özellikle de kızların bir kenara geçip oturması tamamen vücutlarına, sağlıklarına zarar. 

Okulun basketbol takımı bu konuda yardımcı olacaklar arasında.
iStock.com


insanlar çok küçük yaştan spora alıştırılmalı. çünkü herhangi bir spor aktivitesi kanınıza girdi mi, onu asla bırakamazsınız. ben ailem sayesinde küçücük bir çocukken yüzmeyle başladım bu maratona. 

iStock.com


o nedenle boş geçen beden derslerinde bile asla yerimde duramayıp erkeklerin basket oyunlarına karışırdım. bu uğurda futbol bile oynadığım oldu. hatta ki ilerleyen zamanlarda sporu aşırı abartıp sakatlandım. ama hiçbir zaman vazgeçmedim. ben bunun tamamen çocuk yaşta spora başlamamdan kaynaklandığına inanıyorum. o nedenle elinizden geldiğince çocuklarınızı bu şekilde yönlendirin. ama siz de yapın ki çocuk görerek özensin.

iStock.com


sporun güzel taraflarına gelince, hakikaten saymakla bitmez
.
bir kere çok dinç hissedersin kendini, kolay kolay yorulmazsın.
kondisyonun oldukça yüksektir. vücudun güçlüdür.
kolay kolay hastalanmazsın.

spor yapan insan otomatik olarak sağlıklı da beslenir zaten. çünkü ne kadar zamanda ne kadar kalori yaktığını görürsün. bilinçlenirsin. 30 yaşına merdiven dayamış bir insan olarak 17 yaşında, pek spor yapmayan bir erkekten daha kondisyonlu olduğuma eminim.

iStock.com


bu da kendine güveni beraberinde getirir. çıt kırıldım olmazsın. hayata karşı da daha güçlü olursun.
hele de yoga gibi alternatifleri de yapıyorsan. sağlıklı beslenirsin, ama bazen de ipin ucunu kaçırabilirsin. tek yapman gereken ertesi gün biraz daha fazla spor yapmaktır. böylece kadınların baş belası olan kilo kontrolünü kolayca sağlayabilirsin. ayrıca kas insanı olduğundan daha ince gösterir. sıfır beden insanların sağlıksızlığının yanında sen ince (ama aşırı ince değil, çünkü deri ile kemiğinin arasında kasın var), dinç ve sağlıklı gözükebilirsin. bu duruş yaptığın spor çeşitlerine bakar. 

iStock.com


kimisi insanın vücuduna hantal bir görüntü verirken kimisi zarif bir duruş sağlayabilir. mesela hayatını basketbol oynayarak geçirirsen, biraz hantal gözükebilirsin, ama pilates gibi kasları uzatan bir spor yaparsan, buna çeşitli kardiyo aktiviteleri de eklersen o zaman zarif bir duruşa sahip olursun.

ayrıca o kadar fazla spor çeşidi var ki, içine daldıkça insanın başı döner. yani asıl mesele üşenmeden birine başlayabilmektir. gerisi gelir zaten.

 
hem bu kadar çeşit arasından illa seveceğin bir dal bulabilirsin. ayrıca spor insana gerçekten mutluluk veriyor. o gün yorgun ve bitkinsen, spor yaptığın anda ruh halin değişiverir. cinsel açıdan da, evet son derece aktif olabilirsin. çünkü yorulmazsın. vücut güzelliği açısından da çok önemlidir, zira bana göre kası olmayan bir kadın veya bir erkek güzel gözükemez. çünkü kas insanı sıkı gösterir, sağlıklı gösterir. yüzüne pembelik getirir. kan akışını hızlandırır.

sonuç olarak, bütün bunlara değmez mi? bence kesinlikle değer.

umarım spor yapmayan veya yapmaya üşenen herkes bir gün sporun ne kadar keyifli bir şey olduğunu ve aslında neleri kaçırdığını fark eder.