E-kitap Okuyucularına Dev Hizmet! Pdf Formanıtını E-kitap Okuyucularında Açabilme Yöntemi

Son zamanlarda çoğu insanın kullanmaya başladığı e-kitap okuyucularında Pdf formatı bazen sorun çıkarabiliyor. Pdf formatını bu tarz okuyuculara dönüştürmenin kolay yolunu, Sözlük yazarı "kansascity shuffle" keşfetmiş, buyurunuz.
E-kitap Okuyucularına Dev Hizmet! Pdf Formanıtını E-kitap Okuyucularında Açabilme Yöntemi

hepimizin bildiği üzere pdf formatı kindle ve benzeri e-kitap okuyucularda sağlıklı şeklide okunamıyor. pdf'i epub formatına sokan dönüştürücüler de genelde satır atlama ve paragraf sorunları çıkarıyor. bunun üzerine en nizami dönüştürme yöntemi için biraz araştırma yaptım ve şöyle bir yol çıkardım:

kullanacağımız 3 program olacak:

1-abbyy pdf transformer (ücretli bir program malum ortamlarda da bulabilirsiniz.)

2- atlantis word (ücretsiz, kurulum esnasında rtf dosyalarını aç gibi bir kutucuk işaretlenecek)

3- calibre (bildiğimiz calibre)

çevirme işlemi şöyle: ilk olarak pdf dosyasını eğer türkçe işe türkçe karakter seçimini yaparak abbyy ile rtf formatına çeviriyoruz. kitabın boyutuna göre 5-10 dk süren bir işlem. işlem sırasıda kitaptaki bütün yazılar ve resimler taranıyor yani sadece fotokopisi alınmış bir kitabı bile çok rahat dönüştürebilirsiniz. çevirme işlemi bittiğinde otomatik olarak atlantis word üzerinden rtf dosyası açılıyor burada istediğimiz değişiklikleri ve düzeltmeleri yapıyoruz. 

sayfa numaralarını silme vs. gibi. isterseniz detaylıca uğraşıp eksiksiz bir e-kitap haline getirebilirsiniz ama ben sadece sayfa numaralarını silmekle yetiniyorum. bu aşamada atlantis word üzerinden epub formatına dönüştürme imkanınız var ama böyle yapınca calibre ile mobi formatına dönüştüremedim bundan dolayı kitap üzerinde değişiklikleri yaptıktan sonra rtf formatıyla kaydediyorum ve direk calibreye gönderiyorum. calibre ile rtf'yi mobi formatına çevirmek epuba göre biraz uzun sürse de sonunda satır atlamaları olmayan, paragrafları ve başlıkları gayet düzgün bir e-kitap'a kavuşmuş oluyoruz.

daha kısa ve düzgün bir çevirme yolu varsa yeşillendirebilirisiniz.

edit: atlantis wordun esas amacı rtf'yi epuba dönüstürmekti ama sonrasında o epub dosyasını calibre çeviremediğinden işlevsiz kaldı. atlantis word yerine office word de iş görür.