eBay'in Site Arka Plan Rengini Gizli Gizli Sarıdan Beyaza Çevirme Hikayesi

Çok uzun yıllardır beyaz arka plan kullanan alışveriş sitesi eBay'in bir zamanlar arka plan rengi sarıymış. Bu değişiklik de oldukça ilginç şekilde gerçekleşmiş.
eBay'in Site Arka Plan Rengini Gizli Gizli Sarıdan Beyaza Çevirme Hikayesi

bundan yıllar önce ebay.com sitesinin arka plan rengi civciv sarısıydı. bir gün, ebay'in tasarımcıları, bu rengi beyaz ile değiştirmeye karar verdiler. amaçları, kullanıcılarına daha "temiz ve ferah" bir tasarım verebilmekti. dediklerini yaptılar ve ebay sitesinin fon rengini civciv sarısından, kar beyazı rengine (#ffffff) çevirdiler. hem de bir gecede. 

o dönemde ebay'de kullanılabilirlik uzmanı olarak çalışan laura borns, yaptıkları bu "küçük" değişikliğin büyük bir hata olduğunu çok kısa bir zamanda anladı çünkü birkaç gün içinde ebay, binlerce kullanıcıdan şikayet emailleri aldı. bütün emaillerde hep aynı şey söyleniyordu: "bana eski web sitemi geri ver!" hatta bazı emailler yeni sitenin yavaş yüklendiğinden bahsediyor, eski sitenin daha "şık ve güzel" olduğunu, bu yeni sitede hiçbir şeyi bulamadıklarını, milyonlarca kişinin kullandığı bu sitenin içeriğine tasarımcıların dokunmamalarını söylüyorlardı. 

halbuki ebay tasarımcılarının yaptığı tek şey, fon rengini değiştirmekti. bu emaillerin ardı arkası kesilmeyince ebay, eski sarı rengi geri getirdi fakat her gece sarı rengi bir ton açarak 30 gün içinde siteyi yeniden beyaz fonlu hale getirdi. peki bu sefer ne oldu? 30 gün sonunda, ebay fonu yeniden beyaz renge kavuştu ve bunun sonucunda binlerce şikayet emaili yerine yalnızca bir düzine şikayet emaili geldi.

kaynak