Eggboy'un, Kafasında Yumurta Kırdığı Avustralyalı Politikacı Fraser Anning Kimdir?

Olayı biliyorsunuz: 17 yaşındaki Will Connolly, Yeni Zelanda’daki cami saldırılarıyla ilgili ırkçı söylemlerde bulunan Avustralyalı Queensland senatörü Fraser Anning'in kafasında yumurta kırmış ve "Eggboy" (yumurtaçocuk) lakabıyla anında ırkçılığa karşı bir sembol halini almıştı. Mevzubahis politikacı nasıl biri ki böylesine tepki çekti peki?
Eggboy'un, Kafasında Yumurta Kırdığı Avustralyalı Politikacı Fraser Anning Kimdir?

fraser anning, ırkçılık bayraktarı bir avustralyalı politikacıdır. avustralya'nın queensland eyaletinin senatörüdür. 1949 doğumlu ve uzun süredir de siyasetin içinde biri.

pauline hanson’ın tek millet partisi’nde (bkz: one nation party) iş tutmakta.

90’larda o dönem revaçta olan asyalı, çinli karşıtı nefret söylemleriyle mevki makam kazanmışlardır. son dönemdeki göçmen karşıtı, islam karşıtı dalgayı da boş geçmeyip uzun yıllar sonra meclisteki makamlarına döndüler. 

anning, ırkçılarda alışık olunduğu üzere sözüyle eylemi birbirini tutmayan bir arsız.

geçtiğimiz aylarda melbourne st. kilda’da neo-nazi yürüyüşünde bayrak salladıydı (bu yürüyüşün tertipçilerinden vatanseverler birliği cephesi reisi blair cottrell’le samimi pozlar verdi. o zat ise avustralya’daki okullara mein kampf (adolf hitler-kavgam) okuma zorunluluğu getirilsin buyuruyor). anning’in bu rezil eyleme devletin parasıyla business class’ta uçarak gittiği ortaya çıktığında ise tabii ki yüzü filan kızarmadıydı.

işte bu adam da, avustralya senatosu’nda göçmenler için nihai çözüm (bkz: endlosung) çağrısında bulunmuştu. muhalefet dehşet içinde protesto ederken liberaller yanına gidip, tebrik ederek elini sıkmıştı.

Katliam günü söyledikleri şu şekilde

"toplumumuz içinde gerçekleştirilen her türlü şiddet eylemine karşıyım ve saldırganları kesinlikle kınıyorum fakat bu tür bir saldırının savunulacak bir yanı olmasa da bugün gerçekleştirilen saldırı toplum içinde hem avustralya’da hem yeni zelanda’da artan müslüman nüfusuna karşı büyüyen korkunun bir göstergesidir. her zamanki gibi sol görüşlü politikacılar ve medya bu saldırıyı silahlara yönelik yasalar ve aşırı milliyetçilik ile bağdaştıracaktır. ancak, bu klişeleşmiş bir saçmalık. bugün yeni zelanda sokaklarında yaşanan vahşetin nedeni radikal dincilere yeni zelanda’ya gelme izni veren göçmen programıdır."

Katliam sonrasında yaptığı açıklamadan önce de birçok skandal tweeti mevcuttur, mesela eşcinsel evlilik ile ilgili olanlar şunlar

https://twitter.com/…ing/status/1097653608298864640
https://twitter.com/…ing/status/1102313520631148545

müslüman göçmenler ile ilgili

https://twitter.com/…ing/status/1103920126506655749
https://twitter.com/…ing/status/1104862533859467265

müslüman bir avusturalyalının vekil adayı olması hakkında

https://twitter.com/…ing/status/1105374678200139782
https://twitter.com/…ing/status/1105374792704700416

ve olay günü paylaştıkları

Hala Müslüman göçü ve şiddet arasında bağlantı kuran var mı?
Sol kanattan bir sonraki Müslüman terörist saldırısı geldiğinde bu kadar tepki gelecek mi merak ediyorum? Daha çok sessizlik ve "yalnız adamın saldırısı, zihinsel hastalık ve İslam ile bağlantı kuramamak" konuşulacak gibi.
Sol kanattan bunu kınayan var mı? (Dövizde "İslam'a hakaret edenin kellesini vurun" yazıyor.)


bunlar sadece son 1 ayda yazdıkları, bu kadar nefret dolu söyleme rağmen kariyerine devam edebilmiş olması şaşırtıcı.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Yeni Zelanda Faili Brenton Tarrant, Neden Herhangi Bir Yerden Çok "İnternet Vatandaşı?"