Eğik Duruşuyla Müthiş Bir Ün Kazanmış, İtalya'nın Simge Yapılarından: Pisa Kulesi

Pisa Kulesi, eğimli yapısıyla İtalya sınırlarını aşıp dünyaca ünlü yapılardan biri olmuş eserlerden. Peki bu kule neden eğik? Bunu düzeltmek adına neden bir çalışma yapılmıyor?
Eğik Duruşuyla Müthiş Bir Ün Kazanmış, İtalya'nın Simge Yapılarından: Pisa Kulesi
iStock

italya'nın kuzeyindeki pisa şehrinde piazza dei miracoli'de yer alan pisa kulesi, aslında son derece farklı bir yapısı ve italya için turist çekme merkezi olsa da tamamen mimari hatadan dolayı bu haldedir. 

yapılma amacı aslında aynı meydan içindeki vaftizhane ve katedralin çan kulesi olmasıdır.


Peki kule neden eğik?

zemindeki bozukluğu ve sıvılaşmayı hesaba katmayan mimarlar yüzünden bina 4. diskten sonra yana doğru yatmaya başlamıştır. bu noktadan sonra telaşlanan mimarlar binayı kurtarma çalışmalarına başlamış ve bina tamamlandıktan sonra aslında yapılma amacının tamamen dışında olarak çanlarını takmamıştır. ancak sonra bina gün geçtikçe eğilmeye devam etmiş ve akabinde gerekli ölçümler yapılarak binaya çeşitli büyüklük ve ağırlıktaki çanlar binanın eğilmesini önleyecek şekilde takılmıştır. 

bu noktadan sonra binayı tekrar dikeltme çalışmaları başlamış ancak yapılan her müdahale binanın daha da eğilmesi ile sonuçlanmıştır. hal böyle olunca zaten zemindeki sıvı yüzünden gün geçtikçe şakülü kaçan binaya hiçbir şekilde müdahale edilmemiş ve zemini betonla güçlendirilmeye çalışılmıştır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir