Eğitim Sistemini Düşündüren Bir Görüntü: Fransız Devlet Üniversitesindeki Öğrenci Yemeği

Bir Reddit kullanıcısının (meena47) geçtiğimiz gün (9 Aralık) paylaştığı, bir Fransız devlet üniversitesinin yemekhanesinde çıkan 3.30 euro'luk yemeğe dair birkaç bilgi verelim.

reddit'te dolaşırken fransız devlet üniversitesinde çıkan, 3.30 € fiyatında, ağız sulandıran bir öğrenci yemeğine denk geldim


ben maalesef üniversite okuma şansına erişemedim ama aynı yıllarda gençliğimizi geçirdiğimiz üniversiteli gençlerin ülkemizde maruz kaldığı muameleye çok üzülüyorum.

ekleme: burslu öğrencilerin 1€'ya erişebildiği ve dini, vejetaryenlik gibi özel sebepleri olan öğrenciler için de alternatiflerin olduğu bilgisini de aldım.

yakın zamanda fransa'da okumuş bir öğrenci olarak size işin aslını anlatayım

yemekhanede bu menü çıkmaz, bundan çok daha fazlası çıkar. öğrencilerin kartlarıyla turnikede yaptıkları ödemeyle 4-5 çeşit yemek alma şansı vardır. bu çeşitler puan sistemiyle belirlenir, her yemeğin bir sayısal puanı vardır ve genelde elinizdeki puan hakkı 4-5 çeşit yemek alabilmenizi sağlar. fazlasını almak isterseniz puan başına belli bir cent ekstra ücret ödeyerek alırsınız.

bu çeşitler arasında 3-4 çeşit sebze yemeği, salatalar, 3-4 çeşit et (tavuk, balık, dana, domuz gibi farklı opsiyonlarla), peynir çeşitleri, 3-4 çeşit tatlı, 3-5 çeşit peynir, ve börek çörek kiş gibi hamur işleri ve içecekler olur. yani toplamda en az 20-30 çeşit yemek arasından seçersiniz tepsinize koyacağınız yemekleri. öğlen yemeğinde tepsimi alıp peynir, avokado, koca bir biftek, sebze yemeği ve tatlı yediğim günler çoktur.

bu yemekhaneler fiyat olarak çok uygundur ve sadece üniversitelerin içinde olmaz, üniversite sayısı çok olan şehirlerde şehrin çeşitli mahallelerinde de bulunur. okula gitmediğiniz günlerde de evinize yakın yemekhaneye gidip krallar gibi beslenebilirsiniz.

sosyal devlet zannediyorum böyle bir şeydir.

bu yemekler üniversiteler dışında bazı yurtlarda da vardır çünkü fransa'nın her yerinde aynı kurum (crous) tarafından verilen bir hizmettir. bunun dışında pizza ve spaghetti temalı restoranları vardır ve tüm hizmetleri dışarıya göre çok daha uygundur. bir de yurtlarda özellikle pandemi döneminde daha da bilinmeye başlanan ücretsiz psikolog, yoga, spor aktiviteleri, konserler ve sanat aktivitelerini öğrencilere ücretsiz sunar.

crous denen bir kurum var fransa'da

yemekler bu kuruma bağlı yemekhanelerde veriliyor. crous'a bağlı tonla yurt da var ve gördüğüm bütün yurtları kaliteli. ayrıca özel yurtlara göre yer yer üçte biri fiyatına kalabiliyorsunuz.

crous'a internet üzerinden mali durumunuzu açıklayan bir form doldurup gönderiyorsunuz. uygun görürlerse o yemeği 1 euro'ya yiyebiliyorsunuz.

ben yüksek lisans öğrencisiyim, bursluyum o sebeple bana 1 euroya vermediler. ancak yine burslu olan bir arkadaş dokümana burssuz olduğunu yazdı ve şak diye aldı 1 euro iznini. yani vicdanınıza kalmış sadece bu yemeği bir euroya yemek.

her öğlen balık, et yiyorum, gerçekten yerli okul yemekhanesindeki solucanlı salatalardan ve yağ içinde yüzen sebzelerden oluşan adına da kış türlüsü denen varlıktan sonra insanca yaşamak neymiş gördüm.