Eğitimciliğin Geldiği Son Nokta: Sınıfta "İrem" İsmini Yasaklayan Öğretmen

Ekşi Sözlük yazarı "yaz bunu guzel laf"ın bir ilkokul öğretmeni hakkında yazdıkları gündemin en tepesinde.


kendisi benim oğlumun öğretmeni

bu sene yeni geldi okula. ilk günler oğlum "anne lütfen gelirken dövmelerini kapa gözükmesin" gibi şeyler diyordu. allah allah diyordum, herhalde öğretmen kapalı diye çocuk çekindi diye düşündüm, pek önemsemedim. fakat günler geçtikçe oğlum okula gitmek istemedi, ders notları inanılmaz düştü ve psikolojik olarak rahatsızlandı.

bugün olayları tam olarak öğrendim. sıkıntı sadece benim oğlumda değilmiş. şöyle bir gözünüzün önüne getirin; bir öğretmen çocuklara eğitim vermek yerine dinle korku vermeyi tercih ediyor.

örnek vereyim

"evinizde kedi köpek varsa o eve melek girmez, namaz kabul olmaz."
"bebeklerin ismini babaanne koyar, başkası koyarsa günaha girer."
"hasta olup okula gelmezseniz beyniniz küçülür, dersleri anlamazsınız"

bunun gibi cümleleri gün içinde sürekli tekrarlayan bir öğretmen. bunlar bile korkunçken bugün duyduğum şey kafamdan kızgın sular dökülmesine sebep oldu. 

direkt bir velinin sınıf grubuna attığı mesajı yazıyorum

"ya arkadaşlar siz şimdiye kadar hiç irem isminin günah olduğunu duydunuz mu? ben yeni duyuyorum. öğretmen kızımın isminin söylenmesini yasaklamış, sahte cennet demekmiş. böyle rezaleti ilk defa yaşıyorum, kızım ağlıyor. her şeyin günah olduğunu söyleyen bir eğitimci ne verecek bu çocuklara çok merak ediyorum."

bunu okumamla dünya başıma yıkıldı. bu çocuk sırf bu yüzden nasıl ötekileştirilmeye, değersizleştirilmeye çalışılabilir? ve eşitlik sağlaması gereken bir eğitimci tarafından? çok ironik değil mi? 2017 yılında bir ismin günah olduğunu söyletip yasaklatıyor. ve bunlar gibi yüzlercesi bizim çocuklarımızı korkuyla, baskıyla okutarak, beyin yıkayarak bambaşka hallere getiriyorlar.

bu durumu gerek medyaya, gerek milli eğitim bakanlığına ve savcılığa kadar taşıyacağım. yeni eğitim sistemimiz tüm öğrencilere hayırlı olsun.

ekleme

arkadaşlar isim problemi benim başıma gelmedi. tırnak içine alarak bir velinin yaşadığı durumu yazdım. buna rağmen elbette ben de gerekli yerlere şikayette bulundum, yarın da öğretmene gereken ilgiyi gösterip oğlumu okuldan alacağım.

kanıt olmadan yargılamayın diyen arkadaşlar var. sizce gerçekten can sıkıntısından böyle ağır ithamlarla entry girebilir mi insan? buraya nasıl bir kanıt sunabilirim? ayrıca okulun adını ve öğretmenin ismini buradan ifşa edemiyorum suça giriyormuş. özelden soranlara söylüyorum.

bunlar da verilen örnekler saçma, doğru değil diyen arkadaşlar için