Egonun Yakıştığı Tek İnsan: Zlatan Ibrahimović'in Yaşantısıyla İlgili Az Bilinenler

Dünyanın en yetenekli futbolcularından biri olmasının yanında dünyanın en egolu insanlarından biri Zlatan. Garip bir şekilde ego da yakışıyor kendisine. Gelin, Zlatan'ın hayatıyla ilgili bilinmeyenlere biraz göz atalım.
Egonun Yakıştığı Tek İnsan: Zlatan Ibrahimović'in Yaşantısıyla İlgili Az Bilinenler

ısveç’in malmö kenti sosyal konutlarında bosnalı göcmen ailenin çocuğu olarak doğup yoklukla geçen yıllardan sonra başarılarıyla dünyaca tanınan efsane oyuncu.otobiyografisinde kendisi ve ailesinin, anne baba , kardeslerinin sorunları, futbol yaşamı ve yıldız oluşu gercekci bir dille aktarılmış. kısacık alıntılarsak.

-kızkardeşim sanela simdi kuaför. dükkana gelen müşteriler “aman tanrım zlatan’a ne kadar cok benziyorsun” dediklerinde cevabı “saçma. asıl o bana benziyor” olurmus.

- evde hep kaos kavga vardı ailede “günün nasıl geçti zlatan” diye sorulmazdı. birgün yuvanın çatısından aşağı düştüm. ağlayarak eve döndüğümde evde beni birde tokat bekliyordu.

— çatıda ne işin vardı?
“zavallı zlatan ” değil.

– ilk bisikletimin adı fido-dido’ydu. liten bmx.

-annem hep ağlardı.o benim ilk aşkımdı. günde 14 saat temizlik işinde calışır, az kazanırdı.bazen bizde onunla gider cöp kutularını boşaltır yardım ederdik.

ıkea’dan babamla birlikte yatak aldık.yatağın eve servisle getirilme fiyatı yüksek olduğundan haberi yoktu, şok oldu.peki ne yapacaktık ?

babam yatağı sırtladığı gibi ikea’dan eve kilometrelerce yürüdü. bende arkasında elimde yatak başlıkları.

çok maçoydu. bazen okul veli toplantılarına kowboy kıyafetiyle gelirdi. herkes merak ederdi kim bu adam diye.

– eğer futbolcu olmasaydım ne yapacağıma dair hic fikrim yoktu ama belki biraz kriminal olabilirdim. bisiklet çalmakla başladım magazadan ufak tefek seyler yürütüyordum. birgün yakalanıp tutuklandım.

- babamla yasadığım günlerdi. hic arkadası yoktu. sürekli icerdi. buzdolabıda hep boştu.hep dışarıda futbol oynar, bisiklet çalardım. eve geldiğimde bir kurt gibi acıkır buzdolabını açarken icimden “nolur buzdolabında birseyler olsun”derdim ama hiçbirşey yoktu. sadece süt, tereyağı, ekmek, arap dükkanından alınmış ucuz şeyler. ama pripps blå, carlsberg marka biralar altışar adet paketli bulunurdu.bazen biradan başka hicbirşey olmazdı.

- ilk futbol klubüm mbı’ydi. (malmö boll idrottföreningen) buraya başladığımda 6 yaşındaydım. mbı ’de isvecliler ve yabancılar karışıktık. isvecli babalar cocuklarına söyle bağırlardı:

- hadi oğlum harikasın !
bizim balkanlı veliler ise cocuklarına söyle bağırırdı:
- ananı s....im..

jag är zlatan ibrahimoviç” adlı kitaptan alıntı. yazar david lagercrantz
(min historia berättat för david lagercrantz.)

- - - - - - -
güzel bir kitap. rosengård’lılar zlatanı unutmadı. zlatan’da onları.
bugün rosengård’daki alt geçitte söyle bir yazı vardır.
man kan ta en kille från rosengård
men man kan inte ta rosengård från en kille

“bir insanı rosengard’dan çıkarabilirsiniz.
fakat insanın içinden rosengard’ı çıkaramazsınız

http://nyheter24.se/…an-i-sverige-besoker-rosengard