Eksikliği Birçok Hastalığa Neden Olan Önemli Mineral Magnezyum Nedir?

Magnezyum nedir, en çok hangi besinlerde bulunur, eksikliği ya da fazlalığında ne gibi hastalıklara yol açar? Bu sorular ve çok daha fazlasının cevabı detaylı magnezyum içeriğimizde.
Eksikliği Birçok Hastalığa Neden Olan Önemli Mineral Magnezyum Nedir?

magnezyum vücudumuzda en çok bulunan dördüncü mineraldir. adenozin trifosfat (atp) metabolizması için çok önemli ve 300'den fazla enzimatik reaksiyon için bir kofaktör olarak görev yapmaktadır. magnezyum, dna ve rna sentezi, üreme ve protein sentezi için gereklidir. ayrıca magnezyum, kas kasılması, kan basıncı, insülin metabolizması, kalp uyarılabilirliği, sinir iletimi ve nöromüsküler iletimin düzenlenmesi için gereklidir.

magnezyumun %50 ila %60 arası kemiklerde ve geri kalanın çoğu yumuşak dokularda bulunmaktadır. toplam magnezyumun %1'den azı kan serumunda bulunmaktadır.

magnezyum değerlerimize kan tahlillerimizde bakarken aslında bu sonuçların çok doğru olduğunu düşünmeden şüphe ile yaklaşmak gerekmektedir.magnezyum durumunu değerlendirmek zordur çünkü çoğu magnezyum hücre içinde veya kemikte bulunmaktadır. magnezyum durumunu değerlendirmek için serum seviyelerinin toplam vücut magnezyum seviyeleri veya belirli dokulardaki konsantrasyonlar ile serum magnezyum konsantrasyonunun ölçülmesi gerekmektedir. magnezyum durumunu değerlendirmek için diğer yöntemler arasında eritrositler, tükürük ve idrardaki magnezyum konsantrasyonlarının ölçülmesi; kan, plazma veya serumdaki iyonize magnezyum konsantrasyonlarının ölçülmesi; ve bir magnezyum yükleme testi yapılmalıdır. hiçbir tek yöntem tatmin edici olarak kabul edilmemektedir.

magnezyum eksikliği yaratan faktörler

- asitli içecek tüketimi: tüketilen asitli içeceklerin (özellikle kola) içerisindeki fosfat magnezyumu bağlamaktadır. bu durum yemeğin içerisindeki değerli magnezyumun emilmeden atılmasına sebep olmaktadır. (makale)

- aşırı şeker tüketimi: işlenmiş ve şekerli besinler böbreklerden magnezyum atılımını hızlandırmaktadır. bu durum toplumun büyük kısmının magnezyum eksikliği yaşamasının ana sebebi olarak görülmektedir.

- kalsiyum supplementi kullanmak: kemiklerimizi korumak için kalsiyum içerikli bir supplement kullanırken daha dikkatli olmalıyız. eğer kalsiyum supplementini magnezyum olmadan alırsak ciddi bir magnezyum eksikliği oluşumuna neden olabiliriz. (makale)

- ilaç kullanımı: bazı ilaçlar magnezyum atılımını, emilimini ve kullanımını azaltabilmektedir. özellikle; antibiyotikler (tetrasiklin grubundakiler). kortikosteroid. diüretik. antiasid ve ppi. (özellikle mide ilaçlarının kullanımı ciddi magnezyum eksikliği yaratmaktadır. çünkü besinler yeterince sindirilmemekte ve emilememektedir. )

- ileri yaş: magnezyum eksikliğinin kontrol edemeyeceğimiz tek mekanizması yaş ilerlemesidir maalesef. çünkü yaşlanan beden yeniden yapım ve reaksiyonların devamı için daha fazla magnezyuma ihtiyaç duymaktadır ancak bu karşılanamadığı durumlarda eksiklik ortaya çıkmaktadır.

magnezyum eksikliğinin ortaya çıkardığı hastalıklar ve tedavi şekli

- kalp damar hastalıkları: magnezyum damar içerisindeki düz kasların rahatlamasına ve tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır. bu durum kalp damar hastalığı riskinin azalmasını sağlamaktadır.

- baş ağrıları: magnezyum özellikle kronik baş ağrılarında çok etkili bir çözümdür.

- kemik erimesi: magnezyum d vitamini ve kalsiyum gibi kemik yapılımını aktive eden önemli aktörlerin işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. dolayısıyla magnezyum kemik sağlığını geliştirmek için oldukça önemli bir yer özelliğe sahiptir.

- fibromiyalji: kronik kas ağrılarına çok benzeyen ve henüz net bir tedavisi olmayan fibromiyalji hastalığında magnezyum takviyesi ağrıların rahatılmasına büyük ölçüde destek sağlamaktadır.

günlük beslenmemize magnezyum açısından zengin besinleri dahil ederek takviye alımından büyük ölçüde kurtulabiliriz. magnezyum için tavsiye edilen günlük alım (rda) 200-400 mg arasındadır. (bu miktar cinsiyete, yaşa ve diğer faktörlere göre değişmektedir.


en çok magnezyum içeren kaynaklar, ıspanak. badem, kabak çekirdeği, kemik suyu, avokadodur.

magnezyum emilim problemi yaşıyor ve doğru beslenemiyor isek takviye alımına ihtiyacımız olacaktır. birçok farklı formda magnezyum takviyesi vardır. bunları uzman bir doktora danışmadan almamaya lütfen özen gösterelim. 

her ne kadar eksiklik bir problem olsa da magnezyum fazlalığı çok daha büyük sorunlar yaratabilmektedir

- magnezyum glisinat: en popüler magnezyum takviyesidir. kapsül olarak alındığında beden tarafından hızlı bir şekilde, yüksek miktarlarda emilebilmektedir. genel magnezyum seviyelerinin yükselmesini sağlarken bağlı olduğu glisin aminoasidi, bedeni ve zihni rahatlatmaktadır. araştırmalara göre, daha iyi bir uyku uyunmasını kolaylaştırırken, uykusuzluk hastalığı tedavisinde kullanılabilmektedir. bu konu üzerinde yapılan diğer araştırmalar ise magnezyum glisinatın gün içerisinde yaşanılan yorgunluğu hafiflettiğini ve hafızayı güçlendirdiğini göstermektedir. (araştırma)

- magnezyum klorür: bu takviye optimal mineral seviyelerini tutmakta zorlanan veya beslenmesinden yeterince magnezyum almayan kişiler için önerilmektedir. sprey veya damla formatında satılan, yağımsı hissiyata sahip magnezyum klorür ise cilt üzerine uygulanarak kullanılmaktadır. topikal cilt problemleri; akne, egzema, dermatitin tedavisinde yardımcı olmaktadır.

-magnezyum l-treonat: bazı maddelerin kandan beyin ve omurilik sıvısına geçişini önleyen kan beyin bariyerini doğal olarak aşabilen magnezyum l-treonat, beden tarafından kolayca emilmekte ve hızlı etki göstermektedir. yapılan sınırlı sayıdaki araştırmalar bu takviyenin, hafızayı güçlendirdiğini, yaşlanmaya bağlı zihinsel gerilemeyi yavaşlattığını ve öğrenmeyi kolaylaştırdığını göstermektedir. (araştırma)

- magnezyum laktat: doktor gözetiminde kullanılması önem taşıyan bu takviye, genel seviyeleri çok düşük kişilerde tedavi amaçlı olarak, yüksek dozlarda kullanılmakradır. aynı zamanda bir tür gıda takviyesi olarak kullanılan magnezyum laktat, mide asidine bağlı problemleri hafifletmektedir.

- magnezyum malat: magnezyumun hücrelerin enerji üretimini destekleyen malik asite bağlı formda satıldığı bir takviye çeşididir. gün içinde enerji seviyelerin yükselmesine yardımcı olmaktadır. beden tarafından daha kolay sindirilebilen ve uzun süre korunabilen takviye aynı zamanda fibromiyalji ve kas problemlerine de yardımcı olduğu gözlenmiştir. (araştırma)

- magnezyum oksit: kalın bağırsak hareketini destekleyen magnezyum oksit bu konuda özel olarak rahatsızlığı bulunan kişiler için önerilmektedir.. kullanım dozunu doğru ve az miktarlarda ayarlamanın önem taşıdığı bu takviyenin büyük bir kısmı beden tarafından atıldığı için genel magnezyum seviyelerini yükseltmemektedir.

- magnezyum orotat: atletik performansı arttırdığı için kullanılan magnezyum orotatın bu etkileri bilimsel olarak desteklenebilmiş değil. bu nedenle yüksek fiyatına rağmen diğer formlarına oranla çok fayda sağlamadığı için takviye olarak birçok kişiye önerilmemektedir. ancak kalp ve kan damarı dokularındaki enerji üretimini artırarak kalp sağlığını artırdığı yapılan araştırmada ortaya çıkmıştır.

- magnezyum sitrat: sakinleştirici, kasları gevşetici ve bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etkilere sahip magnezyum sitrat birçok narenciye meyvesinin içinde doğal olarak bulunmaktadır. genel magnezyum seviyeleri çok düşük olan kişilerin tedavisinde kullanılan bu takviye aynı zamanda gece yatmadan önce alındığında daha iyi bir uykuya destek vermektedir.

- magnezyum sülfat: en sık kullanılan magnezyum formu olan magnezyum sülfat takviye olarak satıldığı gibi yüzde 100 saf kaynağı olduğu epsom tuzu biçiminde de bulunabilmektedir. kasları rahatlatmak, gözeneklerden toksinlerin atılmasını kolaylaştırmak için kullanılabilmktedir. magnezyum yeterince emilmese de rahatlatıcı etkilerinden faydalanılabilmektedir.

- magnezyum taurat: magnezyum taurat bağlı olduğu taurin aminoasidi sayesinde tek başına magnezyum alınmasından daha etkili bir şekilde kan şekerini ve tansiyonu düzenlemektedir. yapılan küçük çaplı araştırmalarda takviyenin, diyabet hastalarının h1c seviyelerini düzenlediğini ve insülin direnci tedavisinde yardımcı olduğu ortaya koyulmaktadır. (araştırma)