Elektrikli Sandalye ile Ölüme Mahkum Edilmiş İlk İnsan: William Kemmler

1890 yılının Ağustos ayında elektrikli sandalye ile idam edilen William Kemmler, Thomas Edison'un icat ettiği bu korkunç aletin ilk kurbanı oldu.
Elektrikli Sandalye ile Ölüme Mahkum Edilmiş İlk İnsan: William Kemmler

william kemmler'in, kız arkadaşı tillie ziegler'i baltayla doğrayarak öldürmek suçundan çarptırıldığı ölüm cezası, 6 ağustos 1890 tarihinde auburn hapishanesinde yerine getirilmiştir.

sabah 6.32'de hücresinden çıkarılan ve hapishanenin bodrum katındaki infaz odasına getirilen william kemmler sandalyeye kendisi oturmuş, görevliler tarafından sandalyenin elektrik ileten aksamları, ellerine, bacaklarına ve kafasına bağlanmıştır.

kaynaklara göre hapishane müdürü charles durston "good bye william" dedikten sonra edwin davis 2000 voltluk akımı verecek olan şalteri indirmiş; tekrar kaldırmak için 17 saniye beklemiştır..

akım kesildikten sonra dr. spitzka ve dr. southwick tarafından yapılan kontrolde william kemmler'in nefes aldığı fark edilmiş, akımın tekrar verilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.. fakat daha ilk denemesinde olan ve eksik tarafları bulunan sandalye, bu kadar kısa sürede ikinci akımı verecek şekilde tasarlanmamış durumdaymış.. sandalyenin tekrar akım verecek duruma gelmesi beklenirken kemmler iyice canlanmış, elini kolunu oynatır durumda, acılar içinde bağırmaktaymış..

elektrik aksamı 2000 voltu verebilecek duruma geldiğinde, şalter tekrar indirilmiş, bu sefer 90 saniye boyunca kesilmemiştir.. infazın bitiminde kemmler'in vücudundan dumanlar çıktığı ve infaz odasının yanık et koktuğu gözlemcilerin hatıralarında kendine önemli bi yer bulmuş..

bu nedenlerle, aslında william kemmler elektrikli sandalye test pilotudur ve sandalyede yakılarak cezası infaz edilen ilk mahkumdur.

Bu içerik de ilginizi çekebilir