Elektrikli Süpürge Alacakların İşlerini Kolaylaştıracak Tavsiyeler

Hangi elektrikli süpürgeyi satın alacağına bir türlü karar veremeyenler için tavsiye ve öneriler dizini.
Elektrikli Süpürge Alacakların İşlerini Kolaylaştıracak Tavsiyeler
iStock

öncelikle, elektrikli süpürgeyi kullanacağız alan, yaşınız, varsa özellikle bel rahatsızlığı gibi sorunlarınız elektrikli süpürge almakta sizin için ana etkenler olmalıdır.

biraz teknik gidelim

evvela anne - babamızın evinde gördüğümüz üzerinde 2000w, 2500w yazan elektrikli süpürgeler dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi bizde de yasak. orada yazan watt süpürgenizin halıdan ne kadar çabuk sürede toz çektiğini değil, fişten ne kadar elektrik çektiğini, yani ay sonu ödeyeceğiniz faturayı belirlemektedir. bu yüzden süpürgeler en fazla 899 watt olabilir. üstünü arayarak yorulmaktan kurtulduğunuza göre devam edelim.

olumsuzdan başlayarak gidiyorum

eğer ağır astım hastası değilseniz su bazlı (suyun içine çeken) süpürgelerden uzak durulmalıdır. bu ürünler kullanılırken genelde daha fazla ses çıkarır, daha fazla elektrik harcar ve kullanım sonrası suyunu hemen boşaltmazsanız yoğun bir koku yapar. fakat tekrarlamakta fayda var, ağır astım hastaları için ise bu ürün birebirdir. tozu tamamen emdiği için kişi direkt kullanımda sorun yaşamaz.

toz torbalı süpürgeler

bu süpürgeler aslında ortalama düzeydeki markalarda bile çok iyi verim veren, ağırlıkları yine ortalama olan fakat toz torbası dolduğunda döküp yeniden kullanılamayan, yerine yenisi takılmak zorunda olan bir ürün olduğu için sizi torba masrafı ile uğraştırır, eksi yönü yalnızca torba satın almaktır. burada tüketicinin ekonomisi adına yapması gereken temel şey toz torbasını ürünün servisinden değil, bildiğimiz halk pazarlarından alması olacaktır. örneğin serviste 5li paket 40 lira ise aynı 5li paket pazarda 10 liraya satılır ve sizi yaklaşık 6 ay boyunca idare eder.

unutmayalım, bir kısım istisnalar dışında en fazla çekim gücü veren süpürgeler bunlardır.
(bkz: beko 2250)
(bkz: arçelik 5250

yukarıda yazdığım örnek modellerin kodları bazen değişir ama firmada bu iki ürün sürekli bulunur. toz torbalı tercih edilecekse ortalama 600 tl civarı fiyatı ve 10 yıla yakın kullanım ömrü ile mutlaka tercih edilebilir.

son olarak toz torbasız, tozu direkt hazne içine çekenler

bu süpürgeler sulu süpürgenin aksine astım hastası kişilerin kesinlikle uzak durması gereken modellerdir. tozu çöpe dökme esnasında toz dışarıya yayılır ve aslında sağlıklı bir kişiyi bile rahatsız eder.

torbasız süpürge alırken dikkat edilecek hususların en başında filtre kalitesi gelir. "hepa" diye adlandırılan toz filtresi hemen motorun önüne iliştirilmiştir ve olması gereken filtre numarası "hepa 13" olanıdır.

ikinci husus ise toz haznesidir. en az 2.7 litre civarında bir hazne seçimi sizi rahatlatır. daha küçük olanları sık sık dolduğu için her kullanım sonrası dökmekle uğraşmak yorucu olabilir. bu süpürgeler tercih edilirken ses seviyesi de bir o kadar önemli. hazne önü boş olduğu için motor, sesini dışarıya daha rahat verir. bu yüzden 70, 72 db aralığının üstüne çıkmamak sizi evde rahat ettirecektir.

şahsi kanaatim torbasız süpürgeler içinde her yıl en çok satan marka olan philips gerçekten bu işin önderidir. hem fiyatları diğerleri gibi çok yüksek değildir, hem de özellikle maraton serisi sizi uzun yıllar memnun eder. servis ağı olarakta yaygın olduğu için olası bir problemde daha kolay muhattap bulursunuz. en azından satış noktası bile diğer markalara göre çok daha fazla.

yok ben bu markaların dışında, gerçekten çok üst segment bir ürün arıyorum diyorsanız üzerinde yoruma çok fazla gerek olmayan o markaya bakmanız en iyi seçenektir:
(bkz: dyson)

Karbonat İle Elde Edilen Hayat Kurtarıcı Güzellik ve Temizlik Tüyoları