Eliptik Bisiklet ile Çalışmayı Düşünenlerin Bilmesi Gereken Bazı Temel Bilgiler

Eliptik bisiklet ile nasıl çalışılır? Yararları nelerdir? Koşu bandı ile arasındaki fark nedir? Eliptik bisiklete dair aklınızdaki soruların cevapları burada.
Eliptik Bisiklet ile Çalışmayı Düşünenlerin Bilmesi Gereken Bazı Temel Bilgiler
iStock

Eliptik bisiklet nedir?

eliptik bisiklet, koşma, merdiven tırmanma ve pedal çevirme hareketlerinin birleşimi olan benzersiz bir antrenman aletidir. uzay bisikleti olarak da bilinir ve sanki havada yürüyormuşsun izlenimi verir. üç farklı antrenmanı birleştirir ve dizlerini, sırtını, kalçanı ve eklemlerini ekstra yük bindirmeden tüm kas gruplarını çalıştırmanı sağlar. ayak bileklerinde, dizlerinde, belinde, sırtında ve boyun bölgende herhangi bir sakatlığın ya da kronik ağrın varsa koşu bandı yerine eliptik bisiklet tercih et.

genelde kardiyo antrenmanı yapmak için koşu bandını kullanıyorsan ama kilo vermen durduysa, eliptik bisiklet ile farklı kas gruplarını çalıştırarak vücudunu şaşırtabilirsin...
tıpkı koşu bandında olduğu gibi eliptik bisiklette de gideceğin mesafe, hız ve antrenmanın yoğunluğu ayarlanabilir!

eliptikte, ekstra kalori yakmak için hızı ve mesafesi önceden ayarlanmış hazır programlardan birini de kullanabilirsin. eğlenceli kısımlarından biri de, bazı modellerde geri geri pedal çevirebilmen. böylece bacaklarındaki küçük kas gruplarını dahi çalıştırabilirsin. eğer sen de çok efor sarf etmeden kalori yakmak istiyorsan, eliptik bisiklete bir şans ver...


eliptik bisiklet kullanmanın püf noktaları!

eliptik, sürmek oldukça kolaydır ancak kullanırken vücudunun doğru bir formda olması gerekir.

• eliptik bisiklete binerken kesinlikle kambur durma!

• üzerinde denge sağlamak için her iki kolunu birden tut!

• başın dik, omuzların geride ve göğsün dışarıda olacak şekilde bisikleti sür!

• üzerindeyken yüzün ayaklarına değil tam karşıya baksın!

• vücut ağırlığını sadece kollara verme, pedalların ve kolların üzerinde eşit olarak dağılmalı!

• eğer uzun zamandır kullanıyorsan, ellerini bırak. karın sıkılı, kalça geri ve topuk basarak kullan!

hem kollarını hem de bacaklarını aktif olarak çalıştırdığı için ideal bir kardiyo antrenmanıdır . ağırlık antrenmanına geçmeden önce ısınmak için eliptik bisiklete binerek tüm vücudunu ısıtabilir ve antrenmana hazırlayabilirsin...


eliptik bisiklet kaç kalori yaktırır?

spor yaparken yaktığın kalori, kilona bağlı olarak değişir. eliptik bisiklet ile 1 saatte 770 kaloriye kadar yakabilirsin. koşu bandında 20 dakikada yaktığın kaloriyi, eliptik bisiklette 30 dakikada yakarsın ama eliptik bisiklette yaktığın kaloriyi, daha az efor harcayarak yakarsın.

eliptik bisiklet, çok fazla yormadan spor yapmaya olanak verdiği içi hamile kadınlar için de ideal bir kardiyo antrenmanıdır!

eliptik mi koşu bandı mı?

eliptik bisiklet ya da koşu bandı arasında tercih yapmak, tamamen kişisel fitness hedeflerine ve sağlık durumuna bağlıdır. eğer koşmayı seviyor ya da bir maratona hazırlanıyorsan, elbette tercihin koşu bandından yana olmalı. kardiyo antrenmanı yapmak ama kendini çok fazla yormamak istiyorsan, koşu bandı yerine eliptik bisiklete de binebilirsin. her ikisi de oldukça keyifli ve kısa sürede kalori yakmanı sağlayan antrenmanlar!

çok yönlü bir spor aleti olan koşu bandında düşük tempoda yürüyerek hafif bir antrenman yapabilir ya da belli bir hızda ve eğimli zeminde tempolu yürüyerek yağ kaybını hızlandırabilirsin. kardiyo antrenmanı yapmak için her yaşa ve fitness seviyesine uygun bir fitness aletidir. tüm kas gruplarını çalıştırırken, kemik yoğunluğunu da artırır.


koşu bandı kaç kalori yaktırır?

koşu bandında 1 saatte 866 kalori yakabilirsin. harcayacağın kalori, kilona ve hızınıza bağlı olarak değişkenlik gösterir.


koşu bandının püf noktaları!

yürümek ve koşmak, eklemlerine ve kemiklerine eliptik bisiklette olduğundan daha fazla yük bindirir. günümüz teknolojisi ile üretilen koşu bantları, adımlarının basıncını hafifleten darbe emici özelliğe sahip. bu yüzden açık havada yürüdüğünde ya da koştuğunda, eklemlerin koşu bandına göre daha fazla etkilenir! tüm koşu bantlarında hızı ve eğimi değiştirebileceğin ayarlar mevcut.çoğu koşu bandında süresi, mesafesi, hızı ve eğimi önceden hazırlanmış, kişiye özel fitness programları da var. bu şekilde antrenmanın yoğunluğunu kendi hedeflerine göre ayarlayabilir ve koşu bandından maksimum verim elde edersin.

eğer herhangi bir sakatlığın ya da rahatsızlığın varsa, koşu bandı ya da eliptik bisiklet kullanmadan önce, doktoruna danış ve hangi makineyi seviyorsun, niye kullanıyorsun, beklentin ne, bunları kendine sorarak tercihini yapabilirsin.