Ellerinizin Beyninize Karşı Geldiği Acayip Hastalık: Yabancı El Sendromu

Ellerinizin size karşı geldiğini bir düşünsenize? Bu hastalığa sahip kişiler kendine zarar verebiliyor ve bu kişilerin toplum içinde yaşamaları da bir hayli zorlaşıyor. Beynin çalışma sistemi ile ilgili olan bir hastalık: Yabancı El Sendromu.
Ellerinizin Beyninize Karşı Geldiği Acayip Hastalık: Yabancı El Sendromu
toplaşın bakayım gençler. sizlere beynin ilginç çalışma sistemi ve bu sistemde meydana gelebilecek ufak bir bozulmanın nasıl tüyler ürpertici hastalıklara yol açtığını anlatayım biraz.

beynin çalışması, gelen sinyallerin uyumuyla sağlanır. sağ yarım küre vücudun sol yanı ile ilgili şeyleri kontrol ederken sol yarım küre sağ tarafla ilgili şeyleri kontrol eder. bu kontrol çeşitli bağlantılar sayesinde uyum içerisinde sağlanır. beynin sağ ve sol yarım küresini birbirine bağlayan ve bu sinyallerin geçtiği yolları barındıran corpus callosum denen bir yapı var.

Bu yapı beyinde, aşağıda pembe olarak gösterilmiş yerdedir. Hastalık bu bölümün hasarlanması sonucu oluşuyor.

iStock.com

yabancı el sendromu, anarşist el sendromu, gavurların deyimiyle alien hand syndrome işte bu yapının hasarlanmasına bağlı görülen çok garip bir hastalık. kişi vücudunun bir tarafını özellikle de bir elini istediği gibi yönlendiremiyor(ki bu el genellikle sol el oluyor). ve hatta el bağımsızlığını ilan etmişçesine kontrol dışı hareketler yapabiliyor.

kişi uykudayken sol el kendini boğmaya çalışıyor mesela. korku filmi sahnesi gibi ama değil işte. bir el gömleğin düğmelerini iliklerken ötekisi buna karşı çıkıp iliklenmiş düğmeleri açıyor. bağımsız el kişinin istemi dışında bir objeye odaklanıp ani hareketle onu yakalayabiliyor. arabayla giderken sağa dönülmesi gereken bir yerde sol el devreye girip bir anda direksiyonu sola döndürebiliyor. kişi gazete okurken bir eliyle sayfayı çeviriyor, hoop öteki el yeniden bir önceki sayfayı açıyor. yanınızdaki bir insana aniden istemsizce tokadı bastığınızı düşünün mesela. ne diyeceksin ki adama. benim bir hastalığım var elimi kontrol edemiyorum falan. valla o eli göte sokup sürahi gibi dolaştırma mevzusunu bizzat uygular benden söylemesi.

bu hastalara yapılmış çeşitli testler var. bir tanesi çok ilginç. kişiden sol eliyle sol kulağını tutması isteniyor. kişi yapamıyor. ''yaptığımı düşünüyorum ama yapmamış oluyorum.'' diye ifade ediyor kendisini. ilginç olan noktaysa aynı şeyi sağ eliyle yapması istendiğinde tam sağ el kulağa gidecekken sol el ondan hızlı davranıp kulağı tutuyor. rekabetçi pezevenk. başka bir deneyde kişinin sağ gözü kapalıyken pornografik içerik gösteriyorlar. kişi kızarıyor, utanıyor, bi hareketlenme oluyor. sorduklarında, nedenini bilmediğini söylüyor. sol eline hissedebileceği üç boyutlu bir rakam verip sağ eliyle bunu yazmasını istiyorlar. kişi sol eliyle tanımlayıp sağ tarafa atamadığı için bu bilgiyi yanlış rakam yazıyor. çeşitli vaka örnekleri ve hastalar da şurda mevcut. 

Yabancı El Sendromu hastaları

yalnız videoları epeyi ürkütücü hazırlamışlar, müzikler falan. tabi adı alien hand olunca ister istemez ürkütücü bir albenisi oluyor.

hastalık 1900'lü yılların başında keşfedilmeye başlanmış. bu dönemden önce büyük bir ihtimalle kişiye şeytan girdiği düşünülüyordu. günümüze kadar tespit edilmiş vaka sayısı oldukça az. hastalığın en önemli sebeplerinden biri epilepsi hastalarında uygulanan cerrahiyle iki yarım küreyi birbirinden ayırma işlemi. bunun dışında anevrizmalar, enfeksiyonlar da bu duruma yol açabilmekte. tedavisi halen tam olarak bulunabilmiş değil. ne diyelim vallahi, evlerden ırak. beyin gibi komplike bir organın hastalığı da böyle komplike oluyor işte.