Elon Musk ve Ekibinin Başarıyla Tamamladığı SpaceX CRS-10 Görevinin Detayları

SpaceX, dün Falcon 9'u uzaya başarıyla fırlatıp geri getirmeyi başardı. Detaylarını ''wakuman'' anlatıyor.
Elon Musk ve Ekibinin Başarıyla Tamamladığı SpaceX CRS-10 Görevinin Detayları


spacex'in nasa'dan kiraladığı ve hala bir takım tadilatların devam ettiği fırlatma sitesi 39a'dan yapılacak ilk görev bu.


kennedy space center launch complex 39a

cape canaveral'da bulunan 39a fırlatma sitesi, kısaca lc-39a (launch complecx 39a) uzay maceraları açısından büyük tarihi öneme sahip. saturn 5 roketi için yapılan lc-39a, 1 görev hariç(apollo 10) tüm apollo görevlerinde kullanıldı. saturn 5 sonrası dönemde de önemi devam eden lc-39a, bu sefer de uzay mekiği görevlerinde kullanılmaya başlandı ve 2011'deki son uzay mekiği görevi olan sts-135'i de (atlantis uzay mekiği görevi) uzaya gönderen site oldu. o tarihten sonra da bir daha roket yakıtına rastlanmamıştı orada.


spacex crs-10 görevi

falcon 9 roketinin otuzuncu, 1.2 versiyonunun onuncu görevi. 14 ocak 2017 spacex iridium next constellation 1 görevinden sonraki de ilk görev. (o görevle ilgili detaylar #65571766 )

ayrıca spacex'in dragon kapsülünün 12. görevi.

ana görev:

nasa ile yapılmış 20 görev kontratlık uluslararası uzay istasyonu ikmal görevlerinden onuncusu. dragon kapsülünün kullanılacağı görevde toplam kargo ağırlığı 2490 kilogram. kargoda, uzay laboratuvarında durumu incelenmesi amaçlı gönderilecek olan mrsa bakterisi bulunuyor. (e a p rumuzlu yazarın paylaşımı) virüsün uzayda daha hızlı gelişip, dünyada geleceği nokta hakkında bilgiler vermesi bekleniyor. kısaca vakumda bakterinin geleceğine göz atılacak, dünyada da bu bilgilerden faydalanılacak eğer vakumda hayatta kalırsa.

detaylar aşağıda: http://www.businessinsider.com/…ria-february-2017-2

mrsa dışında, dragon kapsülünün bagaj kısmında stratosferdeki ozonu, aerosolleri ve diğer gazları güneş ve ay ışığı altındaki durumunda inceleyecek sage iii isimli bir deney ekipmanı bulunuyor. ayrıca stp-h5 kod adlı yıldırım takip sensör sistemi de kapsülün bagajında yolculuk edecek. bu sensör dünya genelindeki yıldırım aktivitelerinin yoğunluğunu ve etkinliğini takip edecek.


kapsülün içinde de iss takviye malzemeleri vs. bulunuyor.

fırlatma instantaneous launch window denilen bir zaman penceresi içinde gerçekleştirilecek. kısaca uluslararası uzay istasyonu (iss) cape canaveral üzerinden ya da yakınından geçeceği bir zaman diliminde fırlatılacak. bu sayede manevra sayısı azalacak, yakıt tasarrufu sağlanacak.

dragon, birkaç gün boyunca ufak manevralarla uluslararası uzay istasyonuna yaklaşacak. sonrasında da canadarm adı verilen manuel kontrollü robotik bir kol kapsülü yakalayıp iss'teki modüllerden biri olan harmony modülüne kenetleyecek. burada bir ay kalacak olan dragon, yükünü boşaltıp yeni yükünü aldıktan sonra pasifik okyanusunu iniş yapacak.


ikincil görev:

falcon 9 v1.2 roketi, fırlatmadan kısa bir süre sonra main engine cut-off(meco) durumuna geçip ilk aşamasıyla dragon kapsülünü taşıyan ikinci aşamasını ayıracak.

kısa bir süre sonra da roketin ilk aşaması cape canaveral air force station'da(ccafs) bulunan iniş bölgesi 1'e inecek (en azından deneyecek). eğer iniş başarılı olursa bu, iniş bölgesi 1'e (landing zone 1 ya da lz-1) üçüncü başarılı iniş olacak. bu bölgeye gün ışığındaki ilk iniş olacak. 


elon musk, twitter'da inişle ilgili gelen bir soruya da efsanevi bir cevap vermiş durumda bu arada.

elon: cape'de bu haftasonu gün ışığında fırlatma ve iniş. apollo fırlatma sitesinde ilk spacex uçuşu olacak.

eleman: @elonmusk şu ana kadarki inişlerin gece vakti olmasının bir sebebi var mı?

elon: @eleman görsel efektleri bu şekilde (karanlıkta) yapmak çok daha kolay.


görev görselleri:

cape canaveral launch complex 39a ve spacex'e tedarik edilen birleştirme merkezifalcon 9 lc-39a'da dikey pozisyona getirilmeden önce
falcon 9 göreve hazır
crs-9 görevinden dragon kapsülünün uluslararası uzay istasyonuna kenetlenmiş hali, crs-10 da bu şekilde görünecekelon musk dün, roketin ikinci aşamasında ufak bir sorun olduğunu tweetlemişti ancak sorun giderildi, t-60 süresine bir otomatik iptal mekanizması eklendi. fırlatma için onay gelmiş durumda.

Bu entry'nin ardından CRS-10 görevi başarıyla tamamlandı ve Falcon 9, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gerekli ikmalleri yaparak çok kısa bir süre içinde geri döndü.