Elon Musk'ın Bilim Kurgu Filmlerinden Fırlamış Yeni Oyuncağı: Tesla Cybertruck

Elon Musk, Tesla'nın yeni pickup'ı Tesla Cybertruck'ı tanıttı. Bilim-kurgu filmlerinden fırlamış gibi bir havası olan bu yeni araca dair detaylar.
Elon Musk'ın Bilim Kurgu Filmlerinden Fırlamış Yeni Oyuncağı: Tesla Cybertruck

- 588 cm uzunluğunda, 202 cm genişliğinde, 190 cm yüksekliğinde olup; altı kişilik oturma kapasitesine sahip tesla cybertruck.


- gövdede 30 kez soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik yapı kullanılmış. canlı yayında gövdeye uygulanan ağır çekiç darbelerinden sonra bırakın herhangi bir göçüğü, tek bir çizik dahi meydana gelmedi. bunun yanında aracın gövde kısmi 9 mm'lik mermileri geçirmeyecek şekilde dizayn edilmiş. sanırım burada korozyona ve çiziklere veda amaçlanmış.


- aracın camları transparan metal ve polimer katmanlı kompozitten yapılmış. bu sayede gelen darbelerin kuvvetlerinin bir kısmı emilebilecek. fakat etkinlik sırasında bir demir top denemesi yapıldı. testlerde normal camlarda çatlama olurken; cybertruck'ta kullanılan camda herhangi bir hasar oluşmadı. başta şaka sandığım ama şaşırtan şey ise; sahnedeki araca aynı top fırlatıldı ve iki cam da çatlarken, topun aracın içine girmemesi elon musk tarafından "bu da bir şey" şeklinde yorumladı. 


bunun altında bir espri var mı yok mu bilmiyorum ama böyle bir olayın yaşanması ilginç geldi.  yeni bir caps doğuyor.


- araç 0'dan 96 km/h'e 2.9 saniyede çıkabiliyor. porsche 911 ile yaptıkları yarışta, porsche'a avans verilmesine rağmen çok rahat bir şekilde geçtiği görüldü.

- sürekli başka araçlarla kıyaslamayı seven elon, bu sefer de ford f150 ile aralarına bir bağlantı elemanı koyup zıt yönlere giderek, hangi aracın diğer aracı çekeceğini test ediyor. tabii ki cybertruck, f150'nin lastiklerinden gelen tüm ağlama seslerine rağmen rahat bir şekilde çekip, sürükleyebiliyor.


- araç hem 110v hem de 220v elektrik sağlayabilecek. bu da taşınabilir bir jeneratör ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

- araçta pnömatik aletlere güç sağlayabilecek şekilde dizayn edilmiş bir hava kompresörü de bulunuyor.


- yaklaşık 1590 kg taşıma kapasitesine sahip. ayrıca 2.84 m3 dıştan kitlenebilir bir depolama yeri de mevcut.

- yaklaşık 6350 kg çekme kabiliyetine sahip. (her ne koşul olursa olsun)

- ayarlanabilir havalı süspansiyonlar: her biri yaklaşık 10 cm iki yönde ayarlanabiliyor.


- tamamen yeni ve özelleştirilmiş bir arayüze sahip 17 inç dokunmatik ekranla da klasik tesla iç dizaynı burada da görülüyor. ayrıca kamp yapmayı sevenler için araç şu şekle bürünebiliyor:


- rakipleri olarak değerlendirebileceğimiz; ford f-150, ram 1500 ve chevrolet silverado'dan daha hızlı, daha güçlü, daha tasarruflu ve daha ucuz olarak piyasaya çıkıyor.

-  basına sızmayan bir sürprizle; tesla marka atv de tanıtıldı. pick-up'ın arkasında çok güzel bir şekilde yerleşmekle kalmayıp; oradayken şarj da olabiliyor.


- 250 mil ($39.900), 300 mil ($49.900) ve 500 mil ($69.900) menzilli modeller şeklinde piyasaya çıkacak olan bu araçtan sipariş vermek isteyen dostlar, şuradan sadece birkaç tık ile verebilir.

Deha ve Çalışkanlığın Ölümcül Kombinasyonuna Sahip Elon Musk ve Başardıkları