Elon Musk'ın Tesla Yönetim Kurulu Başkanlığından Alınması Olayının Aslı Nedir?

Tesla Motors'un hem CEO hem de yönetim kurulu başkanlığını yapan Elon Musk'ın bu ikili görevine şirket içinden tepki gelmişti. 2018'in ilk çeyreğinde 700 milyon doları aşan miktarda zarar açıklayan şirketin bu hamlesi kafaları karıştırmadı değil.

ABD'li girişimci Elon Musk, şirketleri Tesla Motors ile elektrikli otomobil, SpaceX ile de uzay araştırmaları konusunda son zamanların en çok konuşulan iş adamlarından.

Kendisinin ayrıca SolarCity ve The Boring Company gibi çeşitli inovatif girişimleri de var. Aynı zamanda para transfer uygulaması PayPal'ın kurucusu.


Son günlerde hakkında çıkan haberler Musk'ın CEO ve yönetim kurulu başkanlığını beraber yürüttüğünü ve bunun da şirket içinde uygunsuz bulunması sebebiyle Tesla Motors'un yönetim kurulundan alınacağını işaret ediyordu.


Kafaları karıştıran ve son günlerde merak uyandıran işin aslını ABD'de yaşayan Sözlük yazarı "diesel1907" açıklamış

elon musk tesla'da hem ceo hem de yönetim kurulu başkanı. oylanan şey elon musk'ın iki görevi birden yürütüp yürütmemesi konusu. görevden alınmadan ziyade yönetim kurulundan çıkartılıp sadece ceo'luk yapmaya devam etmesi konusu oylanıyor. borsada işlem gören halka açık şirketlerde yönetim kurulunun görevi ceo'yu ve üst düzey yöneticileri denetlemektir ve varlık amacı kendisini denetlemek olan yönetim kurulunun başında elon musk'un olması abes kaçıyordu. zaten elon musk halihazırda 4-5 farklı şirkette (tesla, spacex, boring company, 1-2 tane de daha ufak proje) ceo'luk yaptığı için tesla'da sadece part-time ceo'luk yapabiliyor.

Musk, eski ABD başkanı Obama ile birlikte.

yine de bu oylamanın bile geçme ihtimali düşük. adam hisselerin %20'sine sahip ve bankacı kankalarıyla beraber şirketin yarısından fazlasına sahipler. halka açık şirketlerde oy verilirken 1 hisse 1 oy şeklinde geçiyor, yani elon musk'un oyları tüm oyların %20'sı değerinde. tesla'da halka açık olup, yatırımcı bankaların sahip olmadığı ve her gün el değiştiren hisseler tüm şirketin %15-20'sini geçmez. bunların hepsi elon aleyhine oy kullansa bile elleri çok zayıf.

elon'u sevmeyen adam zaten tesla hissesini çoktan satmıştır zaten.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir