Elon Musk'ın Twitter'ı Neden Almak İsteyebileceğine Dair Farklı Uçlardaki İki Teori

Girişimci Elon Musk'ın Twitter'ı almak istediği uzun süredir biliniyordu. Peki neden? Basitçe olayı takip etmeyenler için açıklayalım.
Elon Musk'ın Twitter'ı Neden Almak İsteyebileceğine Dair Farklı Uçlardaki İki Teori

1) İfade özgürlüğü

elon musk'ın twitter'i satın alması hayırlı olur. twitter'da uzun süredir amerika'daki radikal solcular ve sjw'lerden kaynaklı ifade özgürlüğü yoktu. bunu da radikal tipler "burası özel bir şirket, burada ifade özgürlüğü bekleyemezsiniz" diye savunuyorlardı. bu söylemin kendisi de iki yüzlü, iki adım ötesini göremeyen, tarih okumamış/bilmez ve basit bir söylem zaten.

toksik tipler sürekli at koştururken twitter kafasına göre özellikle politik olarak bu grubun sevmediğini banlıyordu (bkz: trump'ın yasaklı olup taliban'ın olmadığı yer). elon'ın yönetimi altında ortalık dengeli hale gelir, bu çok pozitif bir durum. bunun amerika'daki toksik tayfayı ne kadar paniklettiğini haftalardır viyaklamalarından anlayabilirsiniz.

elon musk'ın getirmek istediği bazı değişikliklerden bahsedersek

tweet editleme: bu twiti gönderdikten sonraki 30 saniyede vb. geçerli olacak, yani milletin twit atıp 1 saat sonra kendi twitini değiştirmesi gibi bir durum söz konusu değil

görünür algoritma: elon musk'ın bir başka planı da twitter'in neyi öne çıkardığını görünür hale getirmek için bunu belirleyen algoritmayı açık kaynak haline getirmek. bu sayede şeffaflık gütmek istiyor.

twitter şu anda amerika'da halkın görüşlerine öyle ya da böyle bir şekilde yön veren bir yer. şu ana kadar tarafsız hareket etmediler. demokrasinin iyi bir şekilde işlemesi için bilgiye erişim ve ifade özgürlüğü şarttır. umarım daha dengeli bir ortam oluşur.


2) Kendi algı yönetimine katkı yapmak

elon musk gibi direkt olarak fütüristik teknolojilerle ilgilenen ve bunları karlı birer iş modeline çevirmeyi seven bir girişimcinin, twitter gibi sosyal medyanın kitlelere hitap etme aracı olan bir platformu satın almasının altında ne gibi sebepler olabilir?

hmm, bununla ilgili çok sayıda hipotez insanın aklına geliyor:

a. bir kere burada dönen bilgiyi, kitleler üzerinden istediği şekilde manipüle edebileceği bir platforma sahip olması, kendisi ve şirketleri aleyhinde açılacak davalarda veya karalama kampanyalarında bir zırh görevi görerek, belki de kendisini tonlarca avukat masrafından, zaman kaybından ve de kaybedilebilecek potansiyel davalardan koruyacak.

b. halihazırda zaten güçlü bir pr başarısı olan birisi olarak, yine aynı şekilde buradaki potansiyeli, şirketleri için maksimum seviyede kullanarak, onları pr anlamında çok daha güçlü bir konuma getirerek, ve skeptik yaklaşan birçok insanı, destekçi olarak kazanarak, şirketlerinin bulunduğu sektörlere hükmeden veya hükmetmeye çalışan rakiplerine karşı ciddi bir avantaj sağlayacak.

c. ileride kendi metaverse'ini kurmak isteyebilir. bunun da kendine göre birçok farklı avantajı var. özellikle neuralink şirketi üzerinden yapmak istedikleri düşünüldüğünde, metaverse kulağa mantıklı geliyor.

özellikle ilk iki madde'nin avantajı sayesinde, elon musk, ciddi ciddi neredeyse devletler düzeyinde bir güce sahip olabilir. (bir tek kendi ordusu eksik olarak. gerçi insansı robot olayına da el atıyor tesla uzerinden ya neyse...)

bunlar dışında, ben elon musk'ın twitter'i satın alması sonrası, birkaç yıl içerisinde platformu büyük ölçüde kripto dünyasına entegre edebileceğini düşünüyorum. abd ve diğer devletlerin para dağıtma politikalarına bağlı olarak, bunun sonucunda ilerleyen yıllarda, 2021'dekinden çok daha şiddetli, yeni bir boğa rallisi gelebilir. tabii bu sadece bir varsayım.