Emniyet Kemerindeki Fünyenin Patlak Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

İkinci el otomobil satışlarında bazen emniyet kemerinin fünye düzeneği kaldırılmış oluyor. Peki bunu nasıl anlarsınız?
Emniyet Kemerindeki Fünyenin Patlak Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
iStock

emniyet kemerleri tam olarak görevini yerine getirmiyor ise (arka koltuklar da dahil), muayeneden geçemezsiniz. mekanizması (tokası, sargısı, vs) sorunsuz olarak çalışan fakat fünye kısmı dirençle kandırılmış bir otomobil muayeneden geçer.

şu meşhur kemer patlaması konusuna da değinelim. emniyet kemerleri bir defaya mahsus olmak üzere içinde bulunan bir patlayıcı (fünye) düzeneği ile hazır halde bekler. herhangi bir kaza durumunda birtakım sensörler vasıtasıyla bu kemerlere sinyal gönderilir ve fünye ateşlenir. görevi sizi bir noktada tutmak değildir, sizi çarpma anında olduğunuz noktada tutan sistem mekaniktir. çarpmanın şiddetine göre emniyet kemeri sargısı içinde bulunan bir dişli yardımı ile kemerler kilitlenir ve kontrolsüz bir şekilde ön tarafa çarpıp yaralanmanıza engel olur. fakat fünye düzeneğinin görevi sizi geriye çekmektir. örneğin kaza esnasında torpido gözünde bir şeyler arıyor ya da ön konsola kafanızı koyup uyuyor olabilirsiniz. bu fünye patladığı an sizi o noktadan çok hızlı bir şekilde geriye çekip koltuğa yapıştırır ve birkaç saniye sonra serbest bırakır. bu sistem devreye girdiğine gelen patlama sesi sebebiyle birkaç saniye geçici duyma kaybı yaşayabilirsiniz. çıkan duman, barut kokusu ve ses sizi telaşlandırmasın diyeceğim fakat insan o an ne kadar sakin olabilir.. yine de bilmenizde fayda var.

emniyet kenerlerinin içerisinde ayrıca basit ve mekanik bir açı sensörü bulunur. bu sayede bir yere çarpmadan yan yatma ya da takla atma durumlarında da emniyet kemerleri mekanik olarak kilitlenip ileriye gitmez ve sizi bırakmaz. bu sebeple sağ ve sol emniyet kemerleri her zaman farklı olarak satılır.

direnç olayına ise birkaç arkadaş değinmiş zaten. son zamanlarda youtube'da bulunan videolara istinaden üretilen farklı yöntemler ile, emniyet kemerlerindeki soketler yerinde bırakılıp tesisatın başlangıç kısmından da direnç atılıp airbag beyni yanıltılabiliyor. bu sayede görsel kontrol sonucu emniyet kemerlerinin patlak olmadığı kanısına varılıyor.

fünyenin patlak olduğunu nasıl anlarız?

emniyet kemeri mekanizmasının bulunduğu bölüm kesinlikle açılmalıdır. bu mekanizma üzerine giren soket sökülüp bir multimetre (ölçü aleti) yardımı ile, emniyet kemeri üzerindeki soket uçlarına temas ettirilip 2-3 ohm değer alınması gerekir.

ayrıca mekanizma sökülüp sallandığı zaman içinden bilye sesleri geliyorsa fünye patlamıştır. bu fünye ateşlendiği zaman sizi geriye çeken, mermi gibi yerinden fırlayan bilyelerdir. bilyeler bir çeşit dişli mekanizmasını geriye çevirir ve işi biten bilye emniyet kemeri yanında bulunan küçük bir haznede toplanır. seyahat süresince bu tür sesler işitiyorsanız, fünyenin patlak olmasından şüphe duyulabilir. toka tarafı muadili araçlara göre daha fazla uzunsa daha önceden patlamış olduğu düşünülebilir.

her ne olursa olsun emniyet kemerlerinizi araç içerisine oturduğunuz an bağlayın. bir yol kenarında beklerken, araç içerisinde otururken bile takın. siz dururken birinin gelip size çarpması sonucunda da emniyet kemerleri hayat kurtarıyor, sizin hareket halinde olmanız ya da durmanız çok bir anlam ifade etmiyor.

ekleme: bir arkadaşımız, fünye kontrolü yaparken ateşleme riskine karşı uyardı. teşekkür ederim. fakat benim bildiğim; statik elektrik, akım düzensizliği, kaçak, yıldırım çarpması vs gibi durumlara karşı korumalı oldukları yönünde. ama arkadaşımızın da dediği gibi tercihiniz profesyonel kişilerin kontrol etmesi yönünde olmalı. yine aynı mesajda fünyenin kemer tokası tarafında olması durumu da belirtilmiş. fünyenin toka tarafında olduğu durumlarda, fünyenin patlaması sonucu toka geriye çekilecek ve bu sebeple diğer araçlara göre tokanın daha aşağıda olması sonucunu doğuracaktır.

başka bir arkadaşımız da şu videoyu göndererek nasıl ateşleme yaptığını göstermiş oldu

burada fünye toka tarafında.