En Güzel Yılları En Az Pişmanlıkla Bitirmek İçin Üniversiteyi Verimli Geçirme Rehberi

Üniversite yılları, insanın en özgür olduğu zamanlar. Kişinin nasıl isterse öyle şekillendirebileceği bu eşsiz zamanları en verimli şekilde geçirmek için yapması şart bazı şeyler var. Sözlük yazarı "brooklyn carter" ile bunlara bakalım.
En Güzel Yılları En Az Pişmanlıkla Bitirmek İçin Üniversiteyi Verimli Geçirme Rehberi
iStock


ilk senenizde ne yapın edin ingilizcenizi halledin

eğer sözel ağırlıklı bir bölümü ingilizce okuyacaksanız bu daha da elzem. siyaset bilimi mezunuyum, ilk senemde akademik makale görünce ağlıyordum ama bunları okuya okuya çözüyorsunuz dilinizi geliştiriyorsunuz. ingilizce hayatınız olsun, haberleri o dilde okuyun o dilde müzikleri dinleyin ve filmleri ingilizce altyazılarla seyredin. kindle alıp türkçe sözlük eklerseniz bütün ingilizce kitapları rahatlıkla okuyabilirsiniz. şahsen benim akademik hayatım kurtuldu bu alet sayesinde.

ilginiz olan alanlarda gönüllü çalışmalar yapın

mesela ben şans eseri türkiye basketbol federasyonu'nun bir turnuvasında görev almıştım. sinan gülerle pizza yiyip müzik piyasası hakkında konuşuyordum skdhjskjd.

2. sınıfta falan 2. yabancı dil öğrenmeye çalışın

akıcı seviyede olamasanız da intermediate olun en azından. yaşıtlarım 2014 yazında götü başı dağıtırken ben fransız kültür merkezi'nde sürünüyordum. dünya kupasını falan hatırlamıyorum, o yaz hakkındaki tüm anılarım bölük pörçük.

muhakkak herkesin hayalinde bir iş vardır, o sektöre girmeye çalışın çünkü türkiye'de yapılan işlerle sizin hayalleriniz örtüşmüyor 

mesela 12 yaşımdan beri moda dergisi editörü olmak istiyordum, o ortamı içeriden görünce hiç beklediğim gibi olmadığını farkettim. bu tip hayal kırıklıklarını öğrenciyken yaşamanız daha iyi, köprüden önceki son çıkışı daha kolay bulursunuz.

salak salak insanlarla vaktinizi öldürmeyin

mezun olmaya yakın bir zamanda herkes dağılıyor. 2 sene önce yanımda olan her kişi şu anda başka yerlerde. muhtemelen sizde de büyük ölçüde böyle olacak. kimseye güvenmeyin.

ilk 2 senenizde salak salak dersler görüyorsunuz, lütfen 1.67 gibi aptal saptal ortalamalar yapmayın

son dönemimin not ortalaması 4.00 ondan öncekiler de 3.4 ama hala ''kafama sokayım'' diye ağlıyorum.

kariyer.net'ten staj aramayın

mezun olunca tam zamanlı işlere başvurduğunuzda çağırıyorlar tabii ama 2. sınıfta bunu bilseydim hesap açmaya tenezzül bile etmezdim. bütün stajlarımı okulum veya çevrem sayesinde buldum. muhtemelen siz de öyle bulacaksınız.

öğrenci kulüplerinin çalışmalarına katılın ama kulüpçülüğe de kendinizi kaptırmayın

bana çok kolpa geliyor böyle şeyler. cem toker'i getirdiğimizde okul yıkılmıştı tabii, o gün cidden keyif almıştım.

çevresi geniş hocalarınızın gözüne girmeye çalışın

muhakkak birileri sizden referans isteyecek. normalde kapısından bile geçemeyeceğiniz yerlere başvurma cesaretini gösterebilirsiniz.

sivil toplum, iş dünyası organizasyonları falan bunlar çok yağlı sektörlerdir

genel sekreterliklerde çalışan çoğu kişinin hem maddi durumu iyi hem de sosyal statüleri yüksek. bu tip insanlara yanlayın. partileri de güzel oluyor, staj yaptığım yerin yılbaşı partisinde pelin batu'yla karşılıklı şarap içip muhabbet etmiştim sjdhsjds. çok tatlı bir kadındı bence.

batak oynamak bir eğlence şekli değildir

kantinde oturup salak salak konuşup esnaf muhabbeti yapmak da keza öyle.

bunlar da kız bacılarıma gelsin:

kendi tarzınızı oturtun

artık anneniz babanız yanınızda yoksa dilediğiniz gibi giyinin. adam akıllı makyaj yapmasını öğrenin. 1 to 10 scale'de 2-3 puan atlarsınız.

sizden 1-2 dönem büyük ölücü abazalara yüz vermeyin