En İyi Robot Süpürge Hangisi?

Alanların müthiş memnun kaldığı bir teknoloji robot süpürge. Almayı düşünenler, arada kalanlar için farklı markaları kullanan Ekşi Sözlük yazarlarının deneyimlerini derledik.

Xiaomi Mijia Roborock

3 gündür kulanmaktayız kendisini.

120m2 evi 1,5 saatte tamamen süpürüyor. telefona yüklediğiniz yazılımdan doğru tüm kontrolü yapabiliyor, temizlik sırasında anlık olarak evin neresinde olduğunu takip edebiliyorsunuz. geçmiş temizliklere de girip detayları inceleyebiliyorsunuz. mi home uygulamasını genel itibariyle kullanışlı bulduğumu söyleyebilirim. evin haritasını bir kere çıkardıktan sonra hafızaya atıyor. evi henüz tanımadığı ilk kullanımımızda salondan oturma odasındaki şarj istasyonuna (en kısa yoldan gitmeye çalıştığında duvarla karşılaşıyor) gidememişti. şimdi evi tanıdı kendileri, salondan şarj istasyonuna git dediğimde geriye dönüp kapıdan gidiyor :) yani bir anlamda cihazda 'machine learning' var.

2 cm'ye kadar engelleri aşabiliyor. banyonun girişindeki mermerden geçebiliyor. içerdeki derinlik daha fazla olduğu için geri çıkamıyor. app'ten doğru banyo girişini kapattık. evin istediğiniz bölgesini kapatabilir veya özellikle temizlemesini istediğiniz bölge için temizle komutunu verebiliyorsunuz. eğer koltuklarınız altı robotun girebileceği kadar yüksekse normalde sizin koltukları çekerek yapacağınız temizliği hiçbir şeyi yerinden oynatmadan yaptırabiliyorsunuz. ufak süpürgesi sayesinde duvar kenarlarındaki tozları da temizleyebiliyor.

cihazda süpürme ve ıslak silme şeklinde iki fonksiyon var. ıslak silme özelliğini kullanabilmek için halıları kaldırmanız gerekiyor. bir süre sonra da bezin temizlenerek yeniden takılması gerekiyor. bu işlem için önerilen süre 30 dakika. 1,5 saatlik bir genel temizlik için bezin 3 kere temizlenerek takılması lazım. nihayetinde ıslak silme için her ne kadar işin yine büyük çoğunluğunu üstlense de yine de sizin evde olmanız gerekiyor.

eğer doğrudan bölgesel bir leke/kirlilik söz konusuysa ıslak silme özelliğinin çok tatmin edici olmadığını söylemek lazım. sonuçta cihazda kirliliği algılama gibi bir özellik yok. sizin cihazı aynı bölgeye tekraren yönlendirmeniz söz konusu olabilir. ama bunu yapana kadar bezi alıp temizlemek daha pratik ve hızlı olacaktır.

sonuç itibarıyla özellikle süpürme fonksiyonuyla evin genel temizliğini yapma konusunda bence parasını fazlasıyla hak eden bir cihaz. siz evde yokken bir robotun tüm evinizi temizliyor olması günümüz teknolojisinin geldiği noktayı sadece uzaktan gözlemlemenizi değil, bizzat yaşamanızı sağlıyor.

iRobot Roomba i7

aslında bunun bir üst modeli i7+ vardı ama onun vakum aparatı aynı zamanda şarj istasyonuydu ve çok büyük bir aparat. abd’den gelirken kırılma ihtimali hiç az değildi ve kırılsaydı verdiğim para boşa gidecek bir de yenisini getirtmekle uğraşacaktım. o yüzden i7+’ı tercih etmedim. aslında model olarak robotları aynı ama işte vakum aparatı farkı var. o da çok önemli bence, imkanı olan onu alsın. çünkü haznesi dolduğunda kendisi istasyona gidiyor ve vakumla haznesi boşalıyor sonra kaldığı yerden devam ediyor. 30 hazne dolumuna kadar iş görüyor vakum konteynır. ama plus değil de normal i7 aldıysanız hazne dolduğunda kendiniz hazneyi boşaltıyorsunuz. zor bir iş değil ama bu kadar robotikleşmişken bu vakum işi de güzel olurdu. ama malum seyahatte kırılma riskini göze alamadım.

önceki modellere göre çok farklı i7. bir kere daha sessiz. halı, küçük tümsekler vs gibi engellerde takılmıyor. navigasyonu var. siz çalıştırmaya başladıktan itibaren evi öğreniyor. her seferinde biraz daha öğreniyor.

wi-fi bağlantısı var. kendi uygulamasını telefonunuza indiriyorsunuz ve internet üzerinden kumanda ediyorsunuz. hiç kendisiyle muhatap olmadan çalıştırıp geri yuvasına yollayabiliyorsunuz.

mapping (öğrenme) tamamlandıktan sonra kendisi size evin haritasını gösteriyor uygulamada. hangi odalarda nereleri iyi temizleyemediğine kadar görüyorsunuz.

mapping bittikten sonra (yaklaşık 5-6 tam temizlik sonunda oluyor bu, ya da temizlemeden sadece mappingi hızlıca tamamlamak için “training run” modunda çalıştırabilirsiniz). telefonunuzdan mapi açıp istediğiniz odaya yollayabiliyorsunuz.

“return homebase” i tıklarsanız yuvasına dönüyor. siz tıklamasanız da şarjı bitmeye yakınsa kendisi dönüyor zaten. daha sonra kaldığı yerden geri devam ediyor temizlemeye. full şarj 80 dakika gidiyor. aşağı yukarı 80 metrekare temizliyor bu sürede.

eğer çöp haznesi dolduysa telefonunuzda uyarı görüyorsunuz.

robotun ışıklı uyarı sistemleri var. mavi, turuncu, kırmızı gibi. hepsinin anlamı farklı. mesela yuvasındayken beyaz ışık yanıp sönüyorsa şarj oluyordur. beyaz ışık sadece yanıyor ama sönmüyorsa şarj fulldür. ya da mavi yanıp sönüyorsa yuvasına dönüyor demektir.

ilginç bir aparatı daha var ki ben bunu da almadım. abd’de 50 dolara alabilirsiniz. bu aparatı robota monte ediyorsunuz. sesli komut imkanı veriyor. robota isim veriyorsunuz. mesela tom. “tom clean the kitchen!” dediğinizde gidip mutfağı temizleyip dönüyor. öncesinde mapping bittikten sonra map üzerinden odaların adlarını tanımlamanız gerekiyor.

wi-fi kısmı çok önemli. evde değilsiniz diyelim. iş yerinden uygulamayı açıyorsunuz. eve gitmeden önce çalıştırabiliyorsunuz. yine istediğimiz odaları mapten seçebiliyorsunuz. ya da önceden programlayabiliyorsunuz. vakum işte burada çok lazım. mesela uzun bir tatile gittiniz. zırt pırt uygulamayı açıp uğraşmak istemiyorsunuz. programlıyorsunuz: “haftada bir bütün evi temizle” gibi. vakum konteynır da varsa haznesi dolup kalakalmayacak, işini yapacak siz yokken.

türkiye’de satan birkaç yer var. 12000 tl civarı gibi korkunç fiyatlar gördüm. ben vergisi dahil 850 dolara aldım abd’den. (dolar 5,5 civarıydı)

eğer güzel taşıyabileceğinize inanıyorsanız mutlaka vakumlu modeli almanızı öneririm. ses aparatını da alın bence. kendinizi hepten sefa pezevengi gibi hissedin madem.

Neato Botvac D80

2 senedir kullanıyorum, artık zamanı gelmiştir sanırım bir yazı yazmanın. 

öncelikle negatif özelliklerini sayayım: 

uzun tüylü bir evcil dostunuz varsa her evi temizlemesinden sonra siz de altaki tüy toplama fırçasını temizlemelisiniz. gerçi bu negatif bir özellik mi yoksa pozitif mi bilemedim. çünkü işini sizden daha iyi yaptığına ilişkin bir gösterge . isterseniz 3 kere o halıyı süpürün yine de d80 kadar iyi halı süpüremezsiniz. duvar kenarlarını, köşeleri 1 cm falan kalacak şekilde çok sallamayabilir, sallayabilir de artık şans. evdeki altına girebildiği nesneler tepesindeki algılayıcıdan yüksekse sıkıntı yok zaten, alçaksa yine sıkıntı yok ama 1-2 mm ile falan tam denk geliyorsa arada bir sıkışabilir dallama. atık haznesi de küçük denebilir ama her koşulda bir tam temizleme işini çıkarır. böyle iplikleri sarkan ya da dökülen bir yolluk ya da halı varsa doğrudan atın çöpe o halıyı, yoksa her seferinde onu dokurken kör olan çocuğa küfür eder gibi sökmeye kalkar, az söker, sonra yardım ister dolandı diye. ha bir de ultra sessiz falan sanmayın, baya elektrik süpürgesi sesi çıkartır arkadaş.

gelelim iyi özelliklerine:

robot diyince narin bir şey aklınıza gelmesin, baya at gibidir. oraya buraya tırmanmayı dener, beceremezse vazgeçer, kolay kolay takıldım demez, her yeri gezer, şarj aleti fişe takılı ise saklasanız bile bulur, şarjı az gitmez (zamanla tabi ki pil ömrü azalıyor). arka arkaya 3 kere bile tüm evi temizletseniz yine o hazneyi doldurmalık yapar, ki bu iyi bir özellik mi kötü bir özellik mi bilemedim. gerçi siz bütün evi kendiniz süpürüp çalıştırsanız da aynen dolduruyor haznesini. böyle küçük bir eviniz varsa (benim ev 120 metrekare, küçük dediysem 1+1 değil yani), uzun iplikli halılarınız yoksa, evdeki eşyaların altı tam arkadaşın boyuna denk gelmiyorsa arkanıza bakmadan alın. tüy fırçasını temizlemek 1 dakika, hazneyi boşaltmak 1 dakika, hadi filtreyi de elektrik süpürgesi ile temizlemek 1 dakika, 3 dakikanızı alır toplam bakımı. 3 dakikada evinizi süpürüyorsanız almayın, yok daha uzun sürüyorsa alın, o takılsın kafasına göre.

Anker Eufy RoboVac 11S

bu bir devrim. tek diyebileceğim şey bu: devrim!

bugün elime geçti. şarj olmasından sonra direkt denedim, ev de birkaç gündür süpürülmemişti. aleti bir iki karıştırınca şıp diye çözüyorsun. ben önce dipleri çektirdim, sonra otomatiğe aldım. eufy her yeri süpürdü. süpürgenin girmediği yatak altlarına, koltukların ulaşılamayan yerlerine falan. kullanmaya başlayınca inanamadım...

emiş gücü çok yüksek, çıkardığı ses ultra düşük. evi öyle bir süpürdü ki, çıkan toza inanamadım. süpürgeyle süpürsem bu kadar temiz olmazdı. saç kılı, toz, toprak, ne bulduysa deli gibi çekmiş.

isterseniz manuel modu var. kumandan ileri, geri, sağ, sol yaptırıp manuel kullanabiliyorsunuz. spiral temizliği var, halılarda mükemmel oluyor. ve alet işini bitirince, şarj yuvasına kendisi gidiyor... yemin ederim ki ben bu kadar akıllı bir adam değilim.

ne yapın, edin, alın bunu. bu ya da bir başka akıllı süpürge de olur ama fiyat/performans olarak eufy'nin 11s'i inanılmaz tatmin edici. geleneksel süpürgelerden daha iyi olur mu hiç böylesi aletler? oluyormuş... kesinlikle onlardan çok çok daha iyi. sıfır yorulma ve sıfır elektrik; ötesi var mı?..