En Müthiş Hapishane Dizisi Oz Hakkında Ortamlarda Satabileceğiniz Nadir Bilgiler

HBO'nun erken dönem başyapıtlarından Oz hakkında duyulmamış anekdotları paylaşıyoruz.

oz, hbo tarafından 1997 yılında yayınlanmaya başlanan ve hapishane temalı yapımlar arasından belki de en gerçekçi olan efsane dizidir. olayları çekinmeden, olabildiğince gerçekçi ve vurucu şekilde yüzünüze vurur. her bölümü izleyişinizde içinizde hep bir tedirginlik yaratır. her insanın kaldırabileceği bir dizi değildir.

Uyarı: Spoiler içerir.

hbo tarafından yapılan ilk 1 saatlik dramadır.

mahkum rolünü oynayan bazı oyunculara, dizi boyunca sete geç gelirseniz, ceza olarak karakteriniz gelecek haftaya yayınlacak bölümde ya ölecek, ya da tecavüze uğrayacak denilmiştir.

dizinin introsunda dövme yapılan kol, dizinin yaratıcısı tom fontana'ya aittir. ve yapılan gerçek bir dövmedir.


oz'da rol alan 11 oyunca daha sonra the wire dizisinde oynamıştır.

dizide kardeş olan ryan o'reilly ve cyril o'reilly gerçek hayatta da kardeştir. ayrıca diğer kardeşleri olan bradford winters, oz'un yazarlarından biriydi.


dizide tim mcmanus'u oynayan terry kinney ve shirley bellinger'ı oynayan kathryn erbe dizi devam ederken evlenmişlerdir.

chuck zito (pancamo) ve craig mums grant (şair) gerçekten hapishanede vakit geçiren oyunculardı.

shirley bellinger, gerçek hayatta çocuk katili olan susan smith'ten esinlenerek oluşturulmuştur.

Shirley Bellinger

chuck zito (pancamo) ilk olarak dizideki motorcu grup için seçildi. ancak ten rengi ve ağır new york aksanı nedeniyle tom fontana, dizideki italyanlara daha iyi uyacağını düşündü.

3. sezondaki boks sahnelerinden önce, dizi yaratıcısı tom fontana, oyunculara daha önceden boks tecrübelerinin olup olmadığını sormuştur. hepsi evet demiş, ama daha sonra sadece chuck zito (pancamo)'nun gerçek bir boks yapmış olduğu ortaya çıkmıştır.

oswald hapishanesinin konumu dizide asla belirtilmemiştir.

hapishane seti aslında tom fontana'nın yenilediği eski bir depo idi. dördüncü sezondaki çekimler sırasında, tom fontana, mülk sahibinin yerel bir new york haber istasyonu olan ny1 ile 10 yıllık bir kira sözleşmesi imzaladığını öğrendi. dördüncü sezon finali "famous last words" olarak adlandırıldı ve patlama ile sona erdi. fontana, new jersey'de kullanabileceği benzer bir depo buldu ve dizi devam edebildi.

tom fontana, gerçek hayatta attica hapishanesinde olan isyanda, hapishanenin müdürü olan russel oswald'dan esinlenerek oswald ismini bulmuştur.

tom fontana, simon adebisi karakterini öldürmek istememiştir. bu kararın bir zorunluluk sonucu alındığını söylemiştir. simon adebisi'yi oynayan adewale akinnuoye-agbaje, the mummy returns filmi için diziden ayrılmıştır.


kareem said'in islamı seçmeden önceki adı goodson truman'dır.

eamonn walker (kareem said), tears of the sun filmini çekmek için diziden ayrılmıştır.

dördüncü sezon finalinde, dizinin devam edip etmeyeceğini bilmiyorlardı ve bu yüzden tom fontana iki son yazdı: biri beecher'in şartlı tahliye olduğu diğeri olmadığıdır.

james robson, dizinin sonuna kadar hayatta kalan aryanların tek üyesidir.

kirk acevedo (miguel alvarez), band of brothers dizisinin çekimlerinde olduğu için dördüncü sezonun ilk yarısında pek yoktu. dizide miguel alvarez'in kaçtığı açıklandı. acevedo, dördüncü sezonun ikinci yarısı için geri döndü. ancak dizinin ikinci yarısı başladıktan kısa bir süre sonra, third watch adlı dizideki rolü için tekrar "oz" dan ayrılmak zorunda kaldı. bu kez dizide alvarez'in hücre hapsine alındığı açıklandı. bazı bölümlerde, miguel alvarez'in geçmiş bölümlerden arşiv görüntüleri yeniden kullanıldı.


tom fontana, çekimler devam ederken dean winters (ryan o'reilly)'ın luna lauren velez (gloria nathan)'e aşık olduğunu söylemiş ve karakterleriyle bir seks sahnesi çekilmesini istemiştir.

j. k. simmons, new york times'a verdiği bir röportajda rolü yüzünden depresyona girdiğini söylemiştir. aynı zamanda bazı hayranlarının, schillinger'ın bakış açısını onayladıklarını belirtmek için, kendisini sokakta durdurduğunu anlatmıştır.

dizinin son bölümünün adı, "hepsi dışarı çıkar" anlamına gelen "exeunt omnes" olarak seçilmiştir. bu, tüm karakterlerin sahneden ayrıldığını anlatan latince bir tiyatro terimidir.

kaynaklar: mentalfloss.com, imdb.com, screenrant.com