En Sevilen Kıyafetleri Gardrobun Derinliklerine Gönderen, Çıkmayan Lekelerle Başa Çıkma Klavuzu

Sözlük yazarı bigbrother'ın büyük katkılarıyla lekelerle başa çıkla klavuzunuz bundan böyle burdan. Buyursunlar.
En Sevilen Kıyafetleri Gardrobun Derinliklerine Gönderen, Çıkmayan Lekelerle Başa Çıkma Klavuzu
iStock.com

pas lekesi:

pamukluların üstünden çıkması imkansızdır
sentetiklerin üstünden tuz ve limon karışımıyla çıkarabilirsiniz.

rutubet lekesi:

kıyafetlerdeki,rutubetli yerlerde beklemekten meydana gelen lekeleri, ancak sulandırılmış amonyakla silerek çıkarabilirsiniz.

mum lekesi:

leke üstüne kurutma kağıdı koyup kızgın ütü ile ütüleyin. eriyen mum, yağ lekesi yapmadan, kurutma kağıdına geçecektir

tükenmez kalem lekesi:

kumaşlardaki lekeleri ispirtoyla silerek veya kumaşın o kısmını ispirtoya yatırarak çıkarabilirsiniz.ancak daha sonra sabunlu suyla yıkayıp,durulamanız şart.

halının üstündeki yağ lekesini karbonatla ovalayarak çıkarabilirsiniz.

mürekkep lekesi:

mürekkep lekesi bazı kumaş türlerinden anında çıkarılabilir. pamuklu ve beyaz kumaşlarda su katılmamış çamaşır suyuna batıracağınız bir parça bezle, lekeli yeri bastırmadan silerseniz leke kolaylıkla çıkacaktır.

vişne lekesi:

her ev hanımı vişne lekesinin çıkmayacağını sanır.oysa bazı kumaş türlerinde,özellikle ipekte ispirtolu pamuğu lekenin üzerine tamponlayıp ardından da ılık suyla durulayarak çıkarabilirsiniz. beyaz pamukluları ise sabunla yıkadıktan sonra bir gece süte yatırıp,ertesi gün durulamanız yeterli.

çay lekesi:

çay lekelerini, üzerine anında kaynamış sıcak su dökerek çıkarabilirsiniz. ayrıca limon kolonyası da çay lekesini çıkarmakta etkilidir.

oje lekesi:

kumaşlardaki oje lekesini önce alkolle silmeye çalışın.sonra,eğer leke çıkmadıysa,asetonla silin.yün halılardaki lekeleri ise bir parça pamuğa damlatacağınız asetonla,fazla ovuşturmadan çıkarmaya çalışın.

yağ lekesi:

leke tazeyken üzerine tuz serpiştirmeniz yeterli olacaktır.limon kolonyası da işinize yarayabilir.ancak ipekli kumaşlarda lekenin üzerine tuz yerine talk pudrası serpiştirmelisiniz